آیا نشانه‌های خرابی باتری گوشی برای شما ظاهر شده و آزاردهنده است؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم خرابی باتری گوشی بپردازیم.

گوشی اندرویدی شما را می‌توان یکی از مهم‌ترین ابزارهایی دانست که هر روز با آن ارتباط دارید. این مسئله موجب می‌شود که در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل برای باتری، متوجه شوید و برای رفع آن هم اقدام کنید. البته برای این که بخواهید از زمان مناسب برای تعویض باتری، اطمینان حاصل کنید، باید به دنبال سرنخ‌ها باشید. ما در این مقاله قصد داریم زمان تعویض باتری گوشی اندروید و نشانه‌های مرتبط با خرابی آن را آموزش دهیم.

در گذشته تعویض باتری تلفن همراه کار ساده‌ای بود، اما انجام این کار در گوشی‌های اندروید جدیدتر با پیچیدگی خاص خود همراه است. در صورتی که باتری گوشی شما از بین رفته است، باید وضعیت گارانتی را مورد بررسی قرار دهید.

علائم باتری خراب

عملکرد باتری با استفاده طولانی‌مدت از آن، می‌تواند کاهش یابد. یکی از نشانه‌های خرابی باتری را می‌توان خالی شدن زود هنگام شارژ آن، عنوان کرد. در حقیقت باید نداشتن دوام و ماندگاری شارژ را به عنوان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی باتری گوشی اندرویدی به حساب آوریم.

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی باتری گوشی اندروید، خالی شدن زودهنگام شارژ است. در مورد قبل، اشاره‌ای به خالی شدن سریع شارژ باتری کردیم، اما در این حالت، سرعت خالی شدن باتری واقعا چشمگیر است.

با این که خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی اندروید را به عنوان یکی از نشانه‌های خرابی باتری معرفی کردیم، اما نباید فراموش کرد که شارژ نشدن کامل باتری پس از متصل کردن آن به برق هم در زمره همین نشانه‌ها خواهد بود.

باد کردن باتری و بروز نشانه‌های مشابه را هم باید به عنوان یکی از علائم خرابی باتری به حساب آورد. در صورتی که این نشانه را هنگام متصل بودن به پریز برق مشاهده کردید، باید سریعا آن را جدا کنید.

برنامه‌ها را بررسی کنید

قبل از آن که بخواهید برای تعویض باتری اقدام کنید، بهتر است وارد تنظیمات شوید و وضعیت برنامه‌ها را مورد بررسی قرار دهید. شما باید به جزئیات استفاده برنامه‌ها از منبع انرژی، توجه ویژه داشته باشید؛ این امکان وجود دارد که یکی از برنامه‌ها در حال مکیدن شارژ دستگاه است.

بررسی سلامت باتری

اکنون زمان آن فرا رسیده که بررسی خود را در زمینه سلامت باتری، وسیع‌تر کنید. چندین برنامه در فروشگاه گوگل پلی به منظور نظارت بر سلامت باتری وجود دارد که در میان آن‌ها می‌توان به AccuBattery اشاره کرد. پس از نصب برنامه و راه‌اندازی اولیه، باید مطابق معمول از گوشی همراه خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هر اندازه مدت زمان استفاده از برنامه طولانی‌تر باشد، داده‌های جمع‌آوری شده هم بیشتر خواهد بود؛ این مسئله می‌تواند در ارزیابی وضعیت باتری، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

هنگامی که حداقل چند روز پس از نصب برنامه از گوشی خود استفاده کردید، AccuBattery را باز کرده و وارد بخش Health شوید. در این بخش می‌توانید وضعیت کامل باتری را مشاهده کنید. در صورتی که ارزیابی‌های انجام شده، خرابی باتری را به شما نشان داد، وقت آن رسیده که سراغ تعویض آن بروید.

افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل

تا این لحظه سعی شد به بررسی علائم خراب شدن باتری موبایل بپردازیم، اما هم اکنون قصد داریم روش‌های افزایش طول عمر باتری موبایل را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

خاموش کردن GPS

یکی از مواردی که در زمینه خالی شدن سریع شارژ گوشی موبایل، تاثیر زیادی دارد را می‌توان روشن بودن حالت GPS دانست. شما می‌توانید با ورود به بخش تنظیمات، سپس امنیت و موقعیت مکانی (Security & Location)، گزینه Location را غیرفعال کنید.

خاموش کردن حالت ناوبری و موقعیت مکانی، قطعا تاثیر زیادی در افزایش عملکرد و البته دوام باتری خواهد داشت؛ این مسئله را می‌توانید در درازمدت مشاهده کنید. بد نیست بدانید که شما باید مجوز مربوط به موقعیت مکانی را هم در برنامه‌هایی که همیشه به آن‌ها نیاز ندارید، لغو کنید. شما می‌توانید این کار را با ورود به تنظیمات، سپس برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & Notification)، سپس انتخاب App Permissions، لغو کنید.

حالت تاریک را فعال کنید

در صورتی که گوشی شما مجهز به صفحه نمایش اولد است، تغییر دادن پس زمینه به حالت تاریک (Dark Mode) می‌تواند تاثیر زیادی در حفظ سلامت باتری داشته باشد. از آن جایی که نمایشگرهای اولد می‌توانند پیکسل‌های فردی را غیرفعال کنند، پس زمینه‌‌های با رنگ مشکی به دستگاه اجازه می‌دهد تا انرژی کمتری مصرف کنند.

فعال کردن حالت تاریک می‌تواند در طولانی‌مدت هم باعث افزایش عمر و سلامت باتری شود.

خاموش کردن حالت اتوماتیک وای فای

از زمانی که سیستم عامل اندروید اوریو عرضه شد، شاهد قابلیتی هستیم که حتی با خاموش بودن وای فای هم دستگاه به دنبال شبکه‌های وای فای خواهد بود. برای خاموش کردن این قابلیت، کافی‌ست وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید و از شبکه و اینترنت (Network & Internet)، گزینه وای فای (Wi-Fi) را انتخاب کنید. در بخش مربوط به تنظیمات وای فای، می‌توانید گزینه خاموش و روشن کردن وای فای، آن هم به صورت اتوماتیک (Turn on/off Wi-Fi Automaticaly) را مشاهده کنید.

محدودسازی اجرای برنامه‌ها در پس زمینه

بیشتر برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید، حتی پس از خروج هم فعال هستند؛ این کار باعث می‌شود تا شارژ باتری در کوتاه‌ترین زمان ممکن، خالی شود و در دراز مدت هم باعث بروز مشکل و ضعف در باتری خواهد شد.

شما می‌توانید با انتخاب یک گزینه بسیار ساده، کاری کنید که دیگر برنامه موردنظر در پس زمینه اجرا نشود. شما باید برای انجام این کار وارد تنظیمات شوید و از بخش برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & Notifications)، باید وارد تنظیمات پیشرفته شوید و با انتخاب باتری (Battery)، روی گزینه محدودسازی در پس زمینه (Background Restriction) ضربه بزنید.

در صورتی که دارای یک گوشی قدیمی هستید، می‌توانید برنامه شخص ثالث Greenify را هم امتحان کنید. این برنامه می‌تواند به صورت خودکار، مصرف برنامه‌ها در پس زمینه را کاهش دهد. البته ما توصیه می‌کنیم از ویژگی‌های بومی در دستگاه‌های مدرن استفاده کنید که معمولا عملکردی بهتر از برنامه‌های شخص ثالث دارند.

مدیریت داده‌های پس زمینه برای برنامه‌ها

شما می‌توانید دسترسی به داده را برای برنامه‌هایی که فکر نمی‌کنید در پس زمینه فعال باشند، قطع کنید. برای رسیدن به این تنظیمات، مراحل ذکر شده در مورد 5 را دنبال کنید، اما به جای انتخاب باتری، باید گزینه Data Usage را انتخاب کنید.

دستیار گوگل را غیرفعال کنید

با این که دستیار گوگل، یک ابزار مفید برای سرگرمی و کار است، اما نباید فراموش کنیم که می‌تواند شارژ دستگاه را در سریع‌ترین زمان ممکن، خالی کند. در صورتی که به دستیار گوگل، وابستگی شدیدی ندارید یا تاکنون از آن استفاده هم نکرده‌اید، بهتر است به فکر خاموش یا بهتر بگوییم، غیرفعال کردن آن باشید.

البته غیرفعال سازی دستیار گوگل، کار ساده‌ای نیست و باید کمی وقت بگذارید. ابتدا وارد برنامه گوگل شوید و روی برگه More، ضربه بزنید. در ادامه باید روی گزینه تنظیمات (Settings) ضربه بزنید؛ البته باید دو بار روی آن ضربه بزنید. سپس برگه دستیار (Assistant) را انتخاب کرده و روی نام گوشی خود در پایین لیست، ضربه بزنید. پس از انجام این کار، گزینه دستیار گوگل (Google Assistant) را خاموش کرده و کار را به اتمام برسانید.

لینک منبع: KomandoMakeuseofدستیار گوگل را برای رفع خرابی باتری غیرفعال کنید - 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.