قسمت پشتی و اطراف گوشی که سایر قطعات گوشی داخل آن قرار می‌گیرند را درب پشت گوشی می‌گویند. درب پشت گوشی‌های مختلف، فرم متفاوتی دارند. برای مثال تعداد دوربین‌ها و محل بلندگوها در هر مدل گوشی متفاوت است. معمولاً کلید قفل گوشی و کم‌وزیاد کردن نیز در شیار طرفین قرار گرفته‌اند. البته شاید فکر کنید درب پشت گوشی، همان قاب محافظ آن است، اما این‌طور نیست و این درب، قسمتی از گوشی است که از قطعات داخلی آن حفاظت می‌کند. اما قاب خارجی گوشی از بدنه‌ی آن در برابر ضربه محافظت می‌کند.

جنس درب پشت گوشی

درب پشت گوشی معمولاً از جنس پلاستیک، شیشه، فلز، سرامیک و یا ترکیب آن‌ها ساخته می‌شود. معمولاً ملاک و معیارهای متفاوتی برای خرید قاب گوشی در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان‌ مثال: قیمت یک قاب، جنس بدنه، استحکام و دوام درب گوشی، رنگ آن و مدل گوشی، ازجمله این ملاک‌ها هستند. البته سلیقه و نظر شخصی هر کس در این انتخاب حرف اول را میزند. در ادامه به معرفی توضیح انواع درب پشت گوشی می‌پردازیم. با امداد موبایل همراه باشید.

درب پشت فلزی

مهم‌ترین معیار انتخاب یک درب مناسب برای گوشی، جنس بدنه‌ی گوشی است. اگر گوشی شما از جنس فلز سبکی ساخته ‌شده است پس درب پشت آن نیز باید فلزی باشد. البته معمولاً تعداد زیادی از گوشی‌ها از ترکیب پلاستیک و فلز ساخته می‌شوند که این به‌صورت لایه‌ای نازک و سبک در پشت گوشی قرار می‌گیرد. به آن لایه آلومینیومی می‌گویند.

به‌طورکلی درب پشت گوشی مزایای زیادی دارد و اگر صدمه‌ای به تلفن همراه شما وارد شد، باید سریعاً آن را تعویض و یا تعمیر کرد، اما هر درب گوشی علاوه بر نکات مثبت، جوانب منفی نیز دارد.

مزایا و معایب

 • اگرچه این قاب‌های فلزی (آلومینیومی) دارای استحکام خوبی هستند اما؛ با ضربه خوردن تغییر شکل داده و زیبایی خود را از دست می‌دهند.
 • قاب‌های فلزی سخت‌تر از سایر درب‌ها تعمیر می‌شوند پس بهتر است تعویض شوند که هزینه بیشتری خواهد داشت.
 • قاب‌های فلزی طراحی زیبایی دارند اما برای برخی گوشی‌هایی که قاب پلاستیکی دارند چندان زیبا نیستند و بهتر است از ترکیب فلز و پلاستیک در کنار هم استفاده نشود.
 • از دیگر مزایای درب‌های فلزی، سریع خنک کردن گوشی است. این ویژگی باعث می‌شود به قطعات سطحی و باتری گوشی آسیبی نرسد.
 • البته در برخی درب‌ها و قاب‌های فلزی، امکان استفاده از شارژ بی‌سیم Bluetooth و Wi-Fi وجود ندارد که یکی از معایب آن‌هاست.

درب پشت پلاستیکی

علاوه بر درب‌های فلزی یا آلومینیومی، درب پشت گوشی از جنس پلاستیک نیز برای انواع مدل‌های گوشی، در طرح و اندازه‌های متفاوت در بازار عرضه‌شده است. البته قاب‌های فلزی بیشتر از پلاستیکی در بازار دیده می‌شوند و می‌توان گفت استفاده از این نوع درب‌ها بیشتر برای گوشی‌های رده‌ی پایین‌تر است. البته هر نوع از این شاسی‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که شاید یک فرد همچنان به این قاب‌ها علاقه داشته باشد. این را فراموش نکنید که «سلیقه‌ی هر فرد بخشی از حریم خصوصی او است»

مزایا و معایب

 • قاب‌های پلاستیکی، نسبت به قاب‌های فلزی ارزان‌قیمت و به‌صرفه‌تر هستند، اما این قاب‌ها کمتر از قاب‌های فلزی ارزش مادی دارند و عده‌ای آن را نمی‌پسندند. البته اگر گوشی شما دارای بدنه‌ای پلاستیکی است بهتر است که درب پشت آن را نیز از همین جنس انتخاب کنید.
 • اگرچه درب‌های پلاستیکی تنوع رنگ بیشتری دارند اما ماندن لکه روی قاب‌های پلاستیکی بیشتر است و از زیبایی آن‌ها اندکی کاسته می‌شود.
 • علاوه بر اینکه قاب‌های پلاستیکی طرح و رنگ‌های بیشتری دارند؛ اما دوام و عمر کمتری نسبت به قاب فلزی دارند.

درب پشت شیشه‌ای

درب‌های شیشه‌ای، یکی دیگر از انواع درب‌های گوشی است که بسیار زیبا هستند و ظاهری عالی دارند؛ اما این قاب‌ها زود می‌شکنند و برای همه گوشی‌ها یافت نمی‌شوند. اگر درب‌ پشت گوشی شما از جنس شیشه است، بهتر است با مزایا و معایبی آن نیز آشنا شوید:

مزایا و معایب

 • اگرچه این قاب‌ها، ظاهر فوق‌العاده زیبایی دارند و به قیمت و زیبایی گوشی می‌افزایند اما درصد شکستن بالایی دارند.
 • شیشه‌ها متراکم و دقیق هستند؛ اما احتمال خراشیده شدن باعث کم‌ارزش شدن این قاب‌ها می‌شود.
 • درخشندگی بالا و القای حس مرطوب بودن، دو ویژگی خیره‌کننده این قاب‌ها هستند؛ اما مرطوب بودن بیش‌ازحد، باعث آسیب رسیدن به گوشی می‌شود.
 • تعویض این قاب‌ها هزینه بالایی دارد که به عهده خود مشتری است پس بهتر است که از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کنید.

درب پشت سرامیکی

درب‌های سرامیکی نیز علاوه بر ظرافت و زیبایی، سبک‌تر از فلز و سخت‌تر از شیشه هستند. ازجمله مزایا و معایب آن‌ها به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

مزایا و معایب

 • انتقال گرما در این نوع درب‌ها کم است و گوشی کمتر داغ می‌کند اما در عوض احتمال شکستن آن‌ها نسبت به قاب‌های قبلی بیشتر است و حتی تعمیر سخت‌تری نیز دارند.
 • اگر برای پشت گوشی خود یک درب سرامیکی انتخاب کرده‌اید، خیالتان راحت باشد زیرا امواج رادیویی از آن به‌سختی عبور می‌کنند و این مزیت خوبی است؛ اما این نوع قاب‌ها بیشتر خراشیده و خراب خواهند شد.
 • اگر به دنبال گوشی مدرن و زیبایی هستید، درب‌های سرامیکی گزینه مناسبی خواهند بود. البته مراقب باشید که این‌گونه قاب‌ها نیز لغزنده هستند. پس با دست خیس با آن‌ها کار نکنید.

حال انتخاب با شماست که کدام نوع درب پشت گوشی را بخرید؟ قاب شیشه‌ای زیباتر، پلاستیکی کاربردی‌تر، جنس سرامیکی شیک‌تر و فلزی بادوام‌تر است. شما کدام را می‌پسندید؟ ملاک انتخاب شما چیست؟!

تعویض درب پشت گوشی

همان‌طور که گفته شد شکستن درب گوشی می‌توانند باعث صدمه رسیدن به همه اجزای داخلی گوشی شود؛ زیرا درب پشت گوشی یک محافظ برای همه قطعات گوشی و باتری آن است. درواقع آن‌ها را در خود جای‌داده است. پس بهتر است که بعد از شکستن درب گوشی خود به فکر راه چاره‌ای باشید و حتماً مشکل را رفع کنید. در ادامه دلایل تعویض درب گوشی را بیان کرده‌ایم تا بااهمیت آن به‌خوبی آشنا شوید:

 • جلوگیری از رسیدن آب و رطوبت به داخل گوشی
 • جلوگیری از صدمه زدن به باتری و افزایش عمر باتری
 • حفظ زیبایی ظاهری گوشی
 • محافظت موبایل در مقابل گردوغبار

اگرچه تعویض قاب گوشی، هزینه چندانی ندارد؛ اما همیشه «پیشگیری بهتر از درمان است.» تا به قطعات دیگر گوشی آسیب جدی وارد نشده، درب گوشی را تعمیر کنید.

درب برخی گوشی‌ها را می‌توان به‌راحتی در منزل تعویض و یا تعمیر کرد. البته باید مراقب باشید که هنگام تعویض به ال سی دی و شاسی گوشی آسیب نرسانید؛ اما انجام این‌کار برای همه‌ی گوشی‌ها ساده نیست و باید به متخصصی که مهارت نیز دارد مراجعه کنید.

درب پشت گوشی اصل یا غیر اصل

همیشه به دنبال قطعات و اجزای اصل گوشی باشید. خرید یک درب اصلی برای پشت گوشی همواره حائز اهمیت است. همچنین ازآنجایی‌که درب پشت گوشی نقش یک محافظ را برای باتری، شاسی، ال سی دی و سایر قطعات گوشی ایفا می‌کند پس بهتر است که به دنبال بهترین جنس باشید.

تشخیص اصل بودن درب پشت گوشی موبایل و تبلت

 • اولین راه تشخیص، درب اصلی گوشی، وجود درب آسیب‌دیده قبلی است که به شما کمک شایانی می‌کند.
 • به‌طورکلی قیمت یک وسیله معمولاً تعیین‌کننده دوام و کیفیت آن است. قیمت درب پشت گوشی نیز، راه دیگری برای تشخیص اصل بودن آن است. بهتر بگوییم:« هرچقدر پول بدهی، آش می‌خوری!»
 • راه تشخیص اصل بودن قاب گوشی، وجود مارک یا برچسب پشت قاب است. پس به آن دقت کنید!

نکته: توجه داشته باشید که درب گوشی غیر اصل، مقاومت و دوام لازم را ندارد، ضدآب نیست و به‌طورکلی باعث هدر رفتن هزینه پرداختی شما خواهد شد.

خرید درب پشت گوشی

معمولاً افراد برای خرید گوشی خود ابتدا به ویژگی‌های ظاهری و سپس به قسمت سخت‌افزاری آن دقت می‌کنند. طراحی و نمایشگر گوشی برای هر کس اهمیت زیادی دارد. تاچ و ال سی دی، قاب و درب پشت گوشی ازجمله ویژگی‌های بیرونی و ظاهری یک گوشی است. ازآنجایی‌که قسمت‌های بیرونی بیشتر در دسترس هستند و بر روی سطوح مختلف قرار می‌گیرند، پس بیشتر ضربه خورده و آسیب می‌بینند.

همان‌طور که گفته شد، فلز، پلاستیک، آلومینیوم، سرامیک و غیره ازجمله متریال‌هایی است که در ساخت درب به کار می‌روند. اکنون‌که اطلاعات کاملی راجع به درب گوشی، جنس و مزایای استفاده از آن را کسب کردید، می‌توانید برای خرید یک درب اصل اقدام کنید.

شما می‌توانید خریدهای خود را به‌صورت غیرحضوری، در هر شهر و در هر ساعت از شبانه‌روز، انجام دهید. فروشگاه امداد موبایل واردکننده قطعات و لوازم جانبی مربوط به همه‌ی برندهاست. اگر شما گوشی سامسونگ، آیفون، هوآوی و شیائومی دارید، کافیست محصولات آن را به‌صورت اورجینال، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، از ما خریداری کنید.

 قیمت درب پشت گوشی

قیمت درب پشت گوشی، هر چند ساعت یک‌بار در حال به‌روزرسانی است. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت‌ها، خرید اینترنتی و آگاهی از موجودی درب گوشی موردنظر خود و یک انتخاب دقیق به سایت امداد موبایل مراجعه کنید.

برای مشاهده‌ی رنگ‌ها، طرح‌های مختلف و سایر مشخصات هر کالا بر روی آن کلیک کنید.

تعویض و خرید درب پشت گوشی از امداد موبایل

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع درب پشت گوشی، مزایای استفاده، تشخیص اصل بودن آن آشنا کنیم. قبل از خرید هر نوع درب گوشی به یاد داشته باشید که با توجه به نیاز و سلیقه خود یک درب را انتخاب کنید. درب‌های شیشه‌ای اگرچه از زیبایی دارند، اما به‌شدت مستعد شکستن و آسیب دیدن هستند.

اگر شما نیز مانند عده‌ای فکر می‌کنید که با تعویض درب پشت گوشی، اصل بودن گوشی از بین می‌رود یا کیفیت درب اورجینال را نخواهد داشت، نگران نباشید. اگر شما تعویض درب پشتی را به افراد معتبر و متخصص بسپارید آن‌ها کار خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند، از لوازم جانبی اصل برای تعویض درب پشت گوشی شما استفاده کرده و لاستیک‌های درزها را به‌دقت می‌چسبانند تا خاصیت ضدآب بودن درب نیز حفظ شود.

شما می‌توانید این افراد متخصص و لوازم اصل را در امداد موبایل مشاهده کنید و موبایل خود را مثل روز اول تحویل بگیرید.

امداد موبایل وارد کننده مستقیم درب پشت گوشی است. شما می توانید درب پشت گوشی را از امداد موبایل خریده و تعویض آن را به متخصصین تعمیرکار ما بسپارید.