۱,۱۰۰,۰۰۰ تومان

باتری اصلی آیفون

دارندگان گوشی آیفون برای اینکه بتوانند از موبایل خود به صورت بهینه‌ای استفاده کنند، همیشه بایستی از سلامت باتری آیفون خود مطمئن باشند. باتری مهم‌ترین قطعه در یک گوشی موبایل است که با خراب شدن آن عملاً گوشی شما غیرقابل استفاده می‌شود. بنابراین، توجه به سالم بودن باتری گوشی و نگهداری بهینه‌ی آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

دراین‌صورت، لازم است که با روش‌های صحیح نگهداری باتری و دلایل خرابی آن آشنا باشید. لازم است بدانید چه زمانی باید باتری گوشی خود را تعویض کنید. و در صورت نیاز به تعویض باتری آیفون، بتوانید باتری اصلی را از تقلبی تشخیص دهید تا به‌زودی با خرابی باتری مواجه نشده و هزینه‌های سنگینی به شما تحمیل نشود.

به‌همین‌منظور، در ادامه تمام اطلاعات موردنیاز درمورد خرابی و سلامت باتری گوشی آیفون را در اختیار شما قرار دهند. امیدواریم که با استفاده از این اطلاعات بتوانید به عمر باتری گوشی خود افزوده و حداکثر بهره را از آن ببرید.

آشنایی با علائم خرابی باتری آیفون

قبل از اینکه به سایر موارد مربوط به باتری گوشی بپردازیم، بهتر است ابتدا با علائم خراب بودن باتری آیفون آشنا شویم. آیفون شما تا زمانی به‌خوبی کار خواهد کرد که باتری آن در سلامت کامل باشد. هر گوشی جدیدی که خریداری می‌کنید، در ابتدا معمولاً به‌خوبی کار می‌کند. اما بعد از مدتی استفاده متوجه افت عملکرد و کاهش سرعت آن می‌شوید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش عملکرد آیفون شما داشته باشد، باتری آن است. هرچه بیشتر از عمر گوشی شما گذشته باشد، به همان نسبت نیز باتری آن فرسوده‌تر شده و عمر آن کاهش یافته است. هر زمان احساس کردید که آیفون شما به‌درستی عمل نمی‌کند، زمان آن فرارسیده است که یک تست سالم بودن باتری انجام دهید. در ادامه، تعدادی از عمده‌ترین علائمی که نشانه‌ی خراب بودن باتری گوشی شما است را فهرست کرده و درمورد هرکدام توضیح خواهیم داد.

1. خاموش شدن ناگهانی آیفون

اگر گوشی شما ناگهان و بدون هیچ دلیلی خاموش می‌شود، و یا بدترازآن، بعد از خاموش شدن دیگر روشن نمی‌شود، این نشانه خراب بودن باتری است. دراین‌صورت، حتماً باید باتری گوشی خود را تعویض کنید.

2. گوشی فقط در زمان شارژ شدن عملکرد خوبی دارد

اگر گوشی شما فقط زمانی که در حال شارژ شدن است عملکرد خوبی دارد و بعد از خارج کردن گوشی از شارژ بلافاصله خاموش می‌شود، در چنین حالتی معمولاً مشکل از باتری است زیرا نمی‌تواند شارژ را به‌خوبی در خود ذخیره کند. دراین‌صورت نیز لازم است که باتری گوشی را تعویض کنید.

3. تخلیه ناگهانی باتری آیفون

اگر بعد از شارژ کامل باتری گوشی خود و پس از خارج کردن گوشی از حالت شارژ، باتری آن به‌صورت ناگهانی خالی شده و تمام شارژ خود را از دست بدهد، نشان‌دهنده‌ی این است که باتری خراب شده و باید تعویض شود.

4. داغ شدن بیش‌ازاندازه‌ی گوشی

وقتی در حال استفاده از گوشی هستید یا زمانی که آن را به شارژ زده‌اید، داغ شدن گوشی طبیعی است. اما اگر گوشی شما بدون دلیل داغ شد و حرارت آن قابل توجه بود، دراین‌صورت باتری آن خراب شده و باید جایگزین شود.

5. متورم شدن باتری گوشی

اگر احساس کردید که پشت گوشی متورم شده است، این به خاطر متورم شدن باتری آیفون است. درصورتی‌که با چشم نمی‌توانید متورم شدن گوشی را تشخیص دهید، با این روش قابل تشخیص است: معمولاً در حالت معمولی زمانی که گوشی خود را برروی سطح صافی قرار می‌دهید، گوشی کاملاً ایستا است، اما زمانی که به‌دلیل متورم شدن باتری، پشت گوشی نیز متورم شده باشد، ایستایی خود را از دست داده و به طرفین لق می‌خورد یا می‌شود آن را روی سطح صاف چرخاند. بعد از اطمینان از متورم بودن باتری گوشی، حتماً باید آن را تعویض کنید.

تشخیص باتری اصلی آیفون از تقلبی

حالا که با علائم خرابی باتری آیفون آشنا شدید، درصورتی‌که باتری گوشی شما نیاز به تعویض داشته باشد، در زمان خرید یک باتری جدید باید بتوانید باتری اصلی آیفون را از تقلبی آن تشخیص دهید. اگر در هنگام خرید باتری به اورجینال بودن آن دقت نکنید یا به‌دلیل ارزان‌تر بودن خرید باتری‌های تقلبی را ترجیح بدهید، این احتمال وجود دارد که گوشی شما آسیب جدی ببیند و هزینه‌ای خیلی بیشتر از خرید باتری اصلی آیفون به شما تحمیل شود.

اما برای اینکه بتوانید باتری‌های اصلی را از انواع تقلبی آن تشخیص دهید، بهتر است در ابتدا تفاوت‌های باتری اصل و تقلبی آیفون را برای شما فهرست کنیم:

 • وزن: باتری اصلی آیفون وزن بیشتری نسبت به باتری تقلبی دارد. باتری‌های تقلبی معمولاً سبک‌تر هستند.
 • قیمت: باتری‌های تقلبی نسبت به باتری‌های اصلی قیمت خیلی کمتری داشته و ارزان‌تر هستند.
 • تاریخ تولید: توجه داشته باشید که تاریخ درج شده برروی باتری با تاریخ درج شده برروی بسته‌بندی باتری یکسان باشد. این مسئله در باتری‌های تقلبی رعایت نمی‌شود.
 • برچسب دور باتری: با بررسی برچسب دور باطری تقلبی متوجه خواهید شد که کیفیت مطلوبی ندارد و به‌خوبی به بدنه‌ی باتری نچسبیده است. حتماً به لوگوی روی برچسب نیز دقت کنید. ضمن اینکه در باتری‌های تقلبی اطلاعات روی برچسب به زبان چینی نوشته شده است.
 • عمر باتری: باتری‌های تقلبی عمر کوتاهی دارند و شارژ آنها خیلی سریع تخلیه می‌شود.
 • گارانتی باتری: در زمان خرید باتری آیفون حتماً گارانتی آن را نیز دریافت کنید. دراین‌صورت، اگر باتری تقلبی باشد و در مدت زمان گارانتی خراب شود می‌توانید آن را تعویض کنید.

باتری‌های اصلی آیفون

باتری اصل آیفون از نوع لیتیوم یونی بوده و دارای استانداردهای بین‌المللی ایمنی و کیفیت است. باتری‌های اصلی را می‌توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

باتری اورجینال: نوع اول باتری‌های اصلی یا اورجینال هستند که یا به‌صورت پیش‌فرض برروی گوشی قرار دارند و یا اینکه مطابق با نمونه‌ی اصلی توسط شرکت‌های معتبر و مورد تأیید اپل ساخته می‌شوند.

باتری دست‌دوم اصل: نوع دوم همان باتری‌های اصلی آیفون اما دست‌دوم هستند. این باتری‌ها با اینکه اورجینال هستند، اما چون مدت زمان زیادی از آنها استفاده شده طبیعتاً کیفیت یک باتری نو را ندارند. اگر شما یک باتری دست‌دوم را به دستگاه تست کننده باتری متصل کنید، اطلاعات نمایش داده شده گویای این است که آی‌سی و صفحه برد آن اصل می‌باشد. اما دستگاه تست کننده ظرفیت باتری را 96 درصد نشان خواهد داد و این گویای این است که مدت زمانی از این باتری استفاده شده است. در انواع تقلبی معمولاً ظرفیت باتری 85 درصد نشان داده می‌شود.

باتری تعمیر شده: نوع سوم، باتری‌های تعمیر شده با آی‌سی و سلول اصلی هستند. به باتری‌های اصلی که تعمیر شده باشند Refurbished گفته می‌شود. در این باتری‌ها آی‌سی و برد باتری اصل است. دستگاه تست کننده‌ی باتری ظرفیت این باتری‌ها را 99 درصد نمایش می‌دهد و به این معنی است که با اینکه از سلول باتری مدت زمان زیادی استفاده شده است، اما همچنان کارایی دارد. با اینکه باتری از یک آی‌سی و برد اصلی ساخته شده و دیتای خوبی دارد اما کیفیتی کمتر از باتری اصلی دارد. این امکان نیز وجود دارد که آی‌سی و برد به‌صورت کامل و صددرصد با سلول‌ها سازگاری و مطابقت نداشته باشد که دراین‌صورت باعث بالا رفتن حرارت گوشی شده و آیفون خواهد سوخت.

باتری‌های تقلبی آیفون

باتری‌های تقلبی آیفون در انواع مختلف و با روش‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. انواع آن شامل موارد زیر است:

باتری با آی‌سی اصل و سلول کپی شده: در این نوع باتری‌های تقلبی از آی‌سی اصل استفاده شده اما سلول‌های آن کپی هستند. با اینکه تقلبی هستند اما شباهت زیادی با باتری اصل دارند. ضمن اینکه لوگوی اپل هم دارد و آن را به قیمت باتری اصل می‌فروشند.

باتری تقلبی اورجینال: شباهت این نوع به باتری اصلی بسیار زیاد است ولی آی‌سی آن کپی است. اگر آن را به دستگاه تست باتری وصل کنید عبارت Fake Bat را مشاهده خواهید کرد که نشان‌دهنده‌ی تقلبی بودن باتری است. این باتری‌ها معمولاً توسط چین تولید می‌شود. لوگوی اپل را هم دارد و به قیمت باتری اصل یا باتری تعمیر شده فروخته می‌شود.

درصد سلامت باتری آیفون چیست؟

در قسمت‌های قبلی علائم خرابی باتری آیفون را برای شما توضیح دادیم. اما مواقعی هم وجود دارد که خرابی باتری هیچ نشانه‌ای ندارد ولی در عوض ممکن است بخش‌هایی از گوشی از کار بیفتد. در گوشی‌های آیفون قابلیتی وجود دارد که درصد سلامت باتری را به شما نمایش می‌دهد.

روش مشاهده‌ی درصد سلامت باتری آیفون به‌این‌صورت است که ابتدا وارد Setting (تنظیمات) شده و سپس گزینه‌ی Battery (باتری) را انتخاب کنید. صفحه‌ای باز می‌شود که اطلاعاتی درمورد استفاده از باتری در 10 روز گذشته و 24 ساعت قبل را به شما نمایش می‌دهد. در قسمت پایین این صفحه نیز اطلاعاتی درمورد میزان مصرف باتری توسط اپلیکیشن‌های مختلف درج شده است.

سپس با انتخاب گزینه‌ی Battery Health (سلامت باتری) عبارت Maximum Capacity (حداکثر ظرفیت) را مشاهده خواهید کرد که جلوی آن یک درصد نوشته شده است. این درصد، میزان سلامت باتری گوشی شما است. اگر در این قسمت درصدی را مشاهده نکردید علت آن می‌تواند سالم نبودن باتری یا کم شدن کیفیت آن باشد.

روش‌های افزایش عمر باتری آیفون

با اینکه باتری آیفون از نوع لیتیوم یونی است و کارکرد خوبی دارد اما درهرصورت وقتی به پایان عمر مفید خود برسد باید تعویض شود. دراین‌بین تنها کاری که از شما برمی‌آید این است که با استفاده‌ی بهینه از گوشی خود عمر باتری را طولانی‌تر کنید. به‌همین منظور در ادامه مواردی را برای شما فهرست می‌کنیم که با رعایت کردن آنها می‌توانید درصد سلامت باتری آیفون خود را افزایش دهید:

 • در گوشی خود حالت کم‌مصرف (Low Power Mode) را فعال کنید تا مصرف شارژ باتری به حداقل برسد.
 • برخی از اپلیکیشن‌ها به‌صورتی طراحی شده‌اند که انرژی زیادی مصرف می‌کنند. بنابراین، اپلیکیشن‌های پرمصرف را شناسایی کرده و آنها را غیرفعال کنید.
 • سرعت خاموش شدن خودکار صفحه نمایش را به حداقل برسانید.
 • سرویس موقعیت مکانی (Location Services) را غیرفعال یا بهینه‌سازی کنید.
 • حالت Push در ایمیل را غیرفعال کرده و در عوض از حالت Fetch استفاده کنید.
 • نور صفحه نمایش را تا جایی که برایتان مقدور است کاهش دهید.
 • زمانی که نیازی به وایفای (Wi-Fi) یا موبایل دیتا (Mobile Data) ندارید حتماً آنها را غیرفعال کنید.
 • رفرش خودکار اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه (Background App Refresh) را غیرفعال کنید.
 • در زمانی که آنتن‌دهی سیم‌کارت ضعیف است و یا به شبکه دسترسی ندارید گوشی خود را در حالت پرواز (Airplane Mode) قرار دهید.
 • جلوه‌های بصری و انیمیشن‌های رابط کاربری آیفون را کاهش دهید.
 • اپلیکیشن‌هایی که استفاده نمی‌کنید متوقف یا خاموش کنید.
 • از مهم‌ترین عوامل کم شدن درصد سلامت باتری و کاهش طول عمر آن، میزان دمای محیطی است که آیفون در آن قرار دارد. بهترین حالت برای گوشی یک دمای نرمال است. درحقیقت دمای خیلی پایین و خیلی بالا می‌تواند بر عملکرد باتری تأثیر منفی داشته باشد. بنابراین دقت داشته باشید که گوشی خود را در معرض نور مستقیم آفتاب یا در مکان‌هایی که ممکن است تغییرات دمایی زیادی داشته باشد قرار ندهید. شرکت اپل اعلام کرده است که بهترین دما برای باتری آیفون بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد است و گوشی آیفون در این دما بهترین عملکرد را دارد.

علاوه بر موارد فوق، رعایت مواردی همچون استفاده نکردن از برنامه‌های سنگین در زمان شارژ شدن گوشی، شارژ نکردن گوشی بین بازه 50 تا 80 درصد و همچنین مانع از رسیدن شارژ به حداقل و خاموش شدن گوشی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت باتری و طول عمر آن داشته باشد.

همچنین استفاده از یک شارژر اصل و باکیفیت ضرورت دارد. زیرا استفاده از شارژرهای غیراصل و بی‌کیفیت می‌تواند باعث ایجاد گرمای بیش از حد در گوشی و درنتیجه ترکیدن باتری آن شود. دلیل بروز چنین اتفاقی این است که وظیفه‌ی شارژر تنظیم و کاهش ولتاژ ورودی است و میزان ولتاژ خروجی شارژر باید متناسب با ولتاژ باتری گوشی شما باشد، و از آنجایی‌که شارژرهای تقلبی ممکن است به‌درستی به وظیفه‌ی خود عمل نکنند و ولتاژ بیشتری به باتری وارد کنند، می‌تواند موجب آسیب رساندن به باتری و گوشی شما شوند.

خرید باتری آیفون از امداد موبایل

در اینجا امداد موبایل ضمن آشنا کردن شما با علائم خرابی باتری آیفون، از تشخیص باتری اصلی آیفون از تقلبی و درصد سلامت باتری با شما صحبت کرده و روش‌های افزایش عمر باتری اپل را نیز به شما آموزش دادند. اگر نیاز به خرید باتری اصلی آیفون دارید می توانید از امداد موبایل تهیه کنید.

تعویض باتری آیفون در امداد موبایل

در پایان بهتر است به دو نکته مهم اشاره کنیم: اول اینکه، توصیه می‌کنیم خودتان نسبت به تعویض باتری آیفون اقدام نکنید و حتماً به یک سرویس‌دهنده معتبر تعمیرات موبایل مراجعه کنید که هم از قطعات اصلی استفاده می‌کند و هم اینکه قطعاتی که ارائه می‌دهد را ضمانت می‌کند.

دوم اینکه، اگر یک آیفون دست‌دوم و کارکرده خریداری می‌کنید حتماً باتری آن را براساس اطلاعاتی که در اینجا به‌دست آورده‌اید بررسی کنید تا مطمئن شوید تقلبی نباشد.

اگر نیاز به تعویض باتری آیفون خود دارید می توانید از خدمات تعمیرات آیفون امداد موبایل استفاده کنید.