آیا با خاموش شدن ناگهانی آیفون مواجه هستید؟ دیگر نگران نباشید؛ شما می‌توانید روش رفع مشکل خاموشی ناگهانی آیفون را در این مقاله بیابید.

گوشی‌های آیفون محبوبیت زیادی در میان اکثر کاربران گوشی‌های هوشمند دارند، اما نباید مشکلات و خرابی‌های آن‌ها را هم نادیده گرفت. به عنوان مثال، یکی از خرابی‌های احتمالی را می‌توان خاموش شدن ناگهانی آیفون عنوان کرد. ما در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه باید این مشکل را حل کنید؛ با ما همراه باشید.

علت خاموش شدن ناگهانی آیفون

موارد بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. در میان تمام این علت‌ها، برنامه‌های معیوب و افتادن گوشی در آب، نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند، اما در بیشتر مواقع، علت اصلی مربوط به باتری است.

روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند در صورت خرابی باتری آیفون، آن را به شما اطلاع دهند. به عنوان مثال، ویژگی Battery Health موجود در سیستم عامل iOS، زمانی که باتری دستگاه دارای 30 درصد شارژ باشد و ناگهان خاموش شود، اطلاعات مربوطه را گزارش خواهد کرد.

روش حل مشکل خاموش شدن ناگهانی آیفون

قبل از آن که بخواهید باتری آیفون خود را تعویض کنید، مراحل نرم افزاری ساده‌تری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تعمیر مشکل خاموش شدن ناگهانی دستگاه، استفاده کنید.

هارد ریست کردن آیفون

هنگامی که با خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون خود مواجه شدید، اولین و ساده‌ترین مرحله برای رفع آن را می‌توان هارد ریست کردن دستگاه عنوان کرد. البته باز هم تاکید می‌کنیم که هارد ریست کردن، فرایندی کاملا خاص بوده که باید با دقت بالا انجام شود.

هارد ریست کردن با راه‌اندازی مجدد دستگاه، کاملا متفاوت است؛ در حقیقت هارد ریست کردن، باعث می‌شود سیستم عامل و حافظه دستگاه به صورت کامل، مجددا اجرا شوند. البته نباید نگران اطلاعات خود باشید، زیرا آن‌ها حذف نخواهند شد. هارد ریست کردن آیفون باعث می‌شود که اگر یک برنامه خاص باعث از دست رفتن باتری و خاموش شدن ناگهانی دستگاه می‌شود، آن را حذف کرده و مشکل را حل خواهد کرد.

آپدیت iOS

یکی از موارد بسیار مهمی که باید مدنظر داشته باشید، آپدیت کردن مداوم سیستم عامل iOS است. بدون تردید، بسیاری از مشکلات گوشی‌های آیفون با آپدیت کردن، حل خواهند شد. در صورتی که هارد ریست کردن نتواند باعث رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی آیفون شود، باید به فکر بررسی آپدیت سیستم عامل iOS باشید و برای این کار هم دو روش متفاوت وجود دارد.

در حقیقت امکان آپدیت کردن سیستم عامل iOS با برقراری ارتباط آن به وایرلس وجود دارد. همچنین می‌توانید این کار را از طریق برقراری ارتباط دستگاه و iTunes هم انجام دهید.

بررسی سلامت باتری

بررسی سلامت باتری

توجه داشته باشید که Battery Health، دو بخش اطلاعات کلیدی را ارائه می‌دهد. حداکثر ظرفیت شارژ باتری شما و این که قدرت باتری تا چه اندازه می‌تواند روی عملکرد دستگاه، تاثیرگذار باشد را می‌توانید از این بخش، مشاهده کنید.

شما می‌توانید به منظور بررسی سلامت باتری، وارد تنظیمات شوید و از بخش باتری (Battery)، گزینه Battery Health را انتخاب کنید. در صورتی که حداکثر ظرفیت باتری، بسیار کم باشد، احتمالا یک نشانه از وجود مشکل در باتری دستگاه خواهد بود. همچنین با دیدن عبارت Peak Performance Capability هم باید به وجود مشکل در باتری، شک کنید.

ریستور کردن در حالت DFU

یکی دیگر از روش‌های رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی‌های آیفون، ریستور کردن آن از طریق iTunes است. البته نباید نگران از دست دادن اطلاعات خود باشید، زیرا امکان تهیه پشتیبان برای شما وجود دارد.

شما می‌توانید با انجام مراحل زیر، مشکل خاموش شدن ناگهانی آیفون را به راحتی و ظرف سریع‌ترین زمان ممکن، حل کنید.

در گام اول باید iTunes را در کامپیوتر خود، دانلود کرده و نصب کنید.

در ادامه باید گوشی خود را با کابل USB به کامپیوتر، متصل کنید.

هم اکنون باید گوشی آیفون خود را در حالت DFU، ریبوت کنید. برای انجام این کار، باید دکمه هوم و پاور را به صورت همزمان و به مدت زمان 8 الی 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید. سپس دکمه پاور را رها کرده و پس از آن که برنامه iTunes، گوشی را در حالت DFU تشخیص داد، دکمه هوم را هم رها کنید.

در ادامه یک پنجره مشابه پنجره پایین در صفحه iTunes نمایش داده خواهد شد که با انتخاب گزینه تایید (Ok)، وارد مرحله بعد خواهید شد.

در نهایت باید روی گزینه Restore iPhone کلیک کرده و منتظر بمانید تا فرایند به اتمام برسد.

با انجام این عملیات، خواهید دید که مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون شما حل خواهد شد.

خالی کردن شارژ باتری

یکی دیگر از اقداماتی که می‌توان برای حل مشکل خاموش کردن ناگهانی آیفون انجام داد، خالی کردن شارژ باتری است. در حقیقت شما باید به حدی از گوشی خود کار بکشید که باتری آن خالی شود. پس از آن، گوشی را در حالت خاموش به شارژ متصل کرده و منتظر بمانید تا فرایند، تکمیل شود.

با انجام این کار، خواهید دید که شارژ دستگاه در سریع‌ترین زمان ممکن، انجام خواهد شد. سپس گوشی خود را روشن کرده و منتظر بمانید و ببینید که آیا مشکل حل شده است یا خیر؟

تعویض باتری

تعویض باتری برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی آیفون

به عنوان یکی از آخرین اقداماتی که می‌توانید برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون انجام دهید، تعویض باتری گزینه مناسبی است. در حقیقت پس از انجام اقدامات بالا و در صورتی که نتیجه‌ای برای شما حاصل نشود، باید بگوییم که تعویض باتری، ممکن است باعث رفع مشکل شود.

برقراری ارتباط با پشتیبانی اپل

در صورتی که هیچ کدام از روش‌های ذکرشده نتوانند باعث رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی آیفون شوند، باید با پشتیبانی شرکت اپل ارتباط برقرار کنید و این مسئله در ایران، متاسفانه امکان‌پذیر نیست و فقط می‌توانید به مراکز معتبر تعمیرات تخصصی موبایل و آیفون، مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.