در صورتی که رمز عبور آیفون یا آیپد خود را فراموش کرده‌اید، نگران نباشید و آزامیش خود را حفظ کنید. ما روش بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد را آموزش خواهیم داد.

رمز عبور آیفون یا آیپد خود را فراموش کرده‌اید؟ این مسئله می‌تواند یک تجربه ناامیدکننده برای شما به حساب آید. از زمانی که قابلیت تشخیص چهره و اثر انگشت در گوشی‌های جدید آیفون مرسوم شد، کمتر کسی سراغ استفاده از گذرواژه رفت و همین موضوع توانسته تاثیر زیادی در فراموشی رمز عبور داشته باشد.

در صورتی که آیفون یا آیپد شما، پیغام خطایی مبنی بر فراموشی رمز عبور را نمایش داد، بهتر است چند دقیقه صبر کرده و مجددا امتحان کنید، اما اگر آیفون غیرفعال شود، باید وارد iTunes شوید؛ نگران نباشید، شما می‌توانید مشکل خود را به سادگی و تنها با چند مرحله، رفع کنید.

گام اول: اقدامات اولیه برای بازیابی رمز عبور آیفون

اقدامات اولیه برای بازیابی رمز عبور آیفون

با این که به نظر مسئله ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما قبل از آن که بخواهید وارد اقدامات پیچیده برای بازیابی رمز عبور آیفون شوید، باید سعی کنید که آن را با به خاطر سپردن یک نکته ساده، یادآوری کنید. این مسئله می‌تواند شما را از دردسرهای بیشتر به منظور بازیابی رمز عبور آیفون، نجات دهد.

این تصور غلط که آیفون فقط از گذرواژه‌های 4 رقمی پشتیبانی می‌کند، هنوز هم وجود دارد. البته ندانستن این موضوع از سوی شما، منطقی است و دلیل آن را می‌توان مخفی بودن گزینه موردنظر در تنظیمات دانست. همانطور که مشخص است، می‌توانید یک گذرواژه نسبتا طولانی را هم به عنوان رمز عبور آیفون، انتخاب کنید.

این امکان وجود دارد که شما یک کد عددی یا الفبایی سفارشی تنظیم کرده باشید، اما فقط سعی کنید یک پسورد چهار رقمی را به خاطر آورید. البته فراموش نکنید که وارد کردن رمزهای عبور اشتباه هم می‌تواند باعث غیرفعال شدن گوشی آیفون شود.

پیام‌های خطا دارای چه معنایی هستند؟

اقدامات اولیه برای بازیابی رمز عبور آیفون

تصویر

در صورتی که نمی‌توانید به آیفون یا آیپد خود، دسترسی داشته باشید، امکان دارد چند نسخه مختلف از یک پیام خطا را مشاهده کنید. دو نوع خطای اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • iPhone is Disabled, try again in X minutes
 • iPhone is Disabled, Connect to iTunes

اولین پیام خطا پس از پنج مرتبه تلاش ناکام به منظور وارد کردن رمز عبور، نمایش داده خواهد شد. پس از انجام این کار، دستگاه شما برای مدت زمان طولانی‌تری قفل می‌شود. در صورتی که این فرایند را تا چند بار دنبال کنید، خواهید دید که دستگاه به مدت زمان 60 دقیقه قفل خواهد شد.

در صورتی که بار دهم به تلاش خود ادامه دهید و نتیجه‌ای حاصل نشود، شاهد قفل شدن کامل دستگاه خواهید بود. هنگامی که آیفون غیرفعال شود، باید به iTunes متصل شوید.

هنگامی که با اخطار غیرفعال شدن آیفون و برقراری اتصال به iTunes مواجه شوید، متاسفانه باید بگوییم که قافیه را باخته‌اید. تنها راه بازیابی دستگاه، راه‌اندازی مجدد دستگاه با استفاده از iTunes است.

1: باز کردن آیفون هنگام مشاهده اخطار Disabled iPhone/iPad Using iTunes

در صورتی که قبلا دستگاه خود را با iTunes همگام‌سازی کرده‌اید، می‌توانید از یک نسخه پشتیبان تهیه شده برای بازیابی آیفون یا آیپد به همراه بازنشانی رمز عبور، استفاده کنید. در این بخش قصد داریم روش پاکسازی دستگاه با استفاده از iTunes را آموزش دهیم:

 • دستگاه خود را به رایانه‌ای که قبلا با آن، همگام‌سازی را انجام داده‌اید، از طزیق کابل شارژ آیفون متصل کنید.
 • در ادامه باید iTunes را باز کنید. در صورتی که iTunes به شما اجازه می‌دهد تا بدون وارد کردن پسورد، وارد شوید، امکان انجام ادامه کار برای شما وجود دارد. البته اگر برای ورود به iTunes از شما درخواست شد تا رمز عبور وارد کنید، باید گوشی آیفون را به یک کامپیوتر دیگر که احتمال می‌دهید همگام‌سازی شده است، متصل کنید. در صورتی که با هیچ رایانه دیگری همگام‌سازی انجام نداده‌اید، این روش برای شما عملی نخواهد بود. در این حالت باید به قسمت توضیح حالت ریکاوری بروید.
 • منتظر باشید تا iTunes با دستگاه شما، همگام شود و یک پشتیبان تهیه کند.
 • پس از انجام همگام‌سازی، باید روی گزینه بازیابی آیفون (Restore iPhone) کلیک کنید و صبر کنید تا فرایند، انجام شود. با این کار، خواهید دید که iOS مجددا نصب می‌شود.
 • پس از آن که کار را تمام کردید، صفحه تنظیم iOS روی دستگاه شما ظاهر خواهد شد. در ایم بخش، باید روی گزینه بازیابی از فایل پشتیبان iTunes کلیک کنید.
 • آخرین نسخه پشتیبان را برای بازیابی آیفون، انتخاب کنید.

باز کردن آیفون هنگام مشاهده اخطار Disabled iPhone/iPad Using iTunes

با انجام این اقدامات، داده‌های شما در زمان تهیه نسخه پشتیبان به نقطه موردنظر باز خواهند گشت. همچنین رمز عبور را حذف خواهد کرد و به شما امکان می‌دهد کد جدید را تنظیم کنید.

2: پاکسازی آیفون یا آیپد با استفاده از iCloud

در صورتی که به جای iTunes از طریق iCloud، همگام‌سازی را انجام داده‌اید و در ادامه قابلیت Find My iPhone را در دستگاه قفل شده فعال کرده بودید، می‌توانید آن را به سادگی پاک کنید. در صورتی که دسترسی فیزیکی به آیفون نداشته باشید هم امکان استفاده از این روش، وجود دارد.

توجه داشته باشید که دستگاه قفل شده شما باید به داده‌های وای فای یا تلفن همراه، متصل شود و در غیر این صورت، می‌توانید مرکز کنترل را باز کنید و موارد موردنظر را تغییر دهید. در موارد نادری که اتصال اینترنت شما فعال نباشد یا دسترسی به مرکز کنترل را غیرفعال کرده باشید، این روش قابل استفاده نخواهد بود، اما امکان بازیابی آیفون شما وجود دارد.

پس از تایید تمام پیش‌نیازها، می‌توانید روش پاکسازی آیفون یا آیپد خود با استفاده از iCloud را مطابق با مراحل پایین، انجام دهید:

 • داشبورد iCloud را در کامپیوتر، باز کرده و با استفاده از اپل آی دی، وارد سیستم شوید.
 • در ادامه باید روی همه دستگاه‌ها در قسمت بالا کلیک کرده و سپس دستگاه خود را انتخاب کنید.
 • پس از انجام مراحل ذکرشده، کافی‌ست روی گزینه پاکسازی آیفون (Erase iPhone) کلیک کنید.

پاکسازی آیفون یا آیپد با استفاده از iCloud

دستگاه شما به صورت خودکار، تمام اطلاعات خود را پاکسازی خواهد کرد، بنابراین همه اطلاعات که شامل رمز عبور هم می‌شود، نابود خواهند شد. در صفحه تنظیمات می‌توانید میان بازیابی از نسخه پشتیبان iCloud یا تنظیم مجدد، یکی را انتخاب کنید. کد موردنظر را انتخاب کنید، سپس می‌توانید یک رمز عبور جدید را تعریف و تعیین کنید.

نکته: شما می‌توانید از روش بازیابی در iTunes استفاده کنید، سپس در صورت تمایل هم امکان بازیابی از iCloud هنگام راه‌اندازی مجدد iOS، وجود خواهد داشت.

روش ریست دادن آیفون یا آیپد از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode)

در صورتی که هرگز دستگاه خود را با iCloud یا iTunes همگام‌سازی نکرده‌اید، پاک کردن دستگاه با استفاده از حالت ریکاوری، تنها گزینه شما خواهد بود. با انجام این کار، داده‌های آیفون یا آیپد شما به طور دائم پاک شده و تنظیم خواهد شد. در این بخش، روش پاک سازی آیفون یا آیپد با استفاده از حالت بازیابی را آموزش خواهیم داد.

ابتدا آیفون خود را به رایانه متصل کرده و iTunes را باز کنید. برای وارد کردن حالت بازیابی که البته به مدل آیفون بستگی دارد، باید کلیدهای ترکیبی سخت افزاری را فشار دهید.

آیفون 8، آیفون ایکس و مدل‌های جدیدتر: کلید حجم صدای بالا را فشار داده و سریعا رها کنید. سپس دکمه حجم صدای پایین را فشار داده و به سرعت آزاد کنید. در نهایت، دکمه فیزیکی کناری را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که حالت ریکاوری را مشاهده کنید.

آیفون 7 یا آیفون 7 پلاس: دکمه فیزیکی کناری و حجم صدای پایین را به صورت همزمان، فشار دهید و در همان حالت نگه دارید. تا زمانی که صفحه مربوط به حالت بازیابی را مشاهده نکردید، آن‌ها را نگه دارید.

آیفون 6 اس و مدل‌های قدیمی‌تر: دکمه‌های صفحه اصلی و بالا را به صورت همزمان فشار دهید و نگه دارید. توجه داشته باشید که تا زمان مشاهده نکردن صفحه حالت ریکاوری، آن‌ها را در همان حالت نگه دارید.

ریست دادن آیفون یا آیپد از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode)

هنگامی که وارد حالت بازیابی شوید، iTunes از شما درخواست می‌کند آیفون خود را بازیابی را بروزرسانی کنید. در ادامه روی گزینه بازیابی (Restore) کلیک کنید.

ریست دادن آیفون یا آیپد از طریق حالت ریکاوری (Recovery Mode)

iTunes در ابتدای کار اقدام به دانلود نرم افزار برای دستگاه شما خواهد کرد. در صورتی که دانلود بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد، آیفون به طور خودکار از حالت بازیابی خارج می‌شود. در صورتی که با چنین اتفاقی برخورد کردید، باید مراحل فوق را تکرار کنید. پس از اتمام مراحل، می‌توانید آیفون خود را تنظیم کرده و یک پسورد جدید را تنظیم کنید. متاسفانه بدون تهیه نسخه پشتیبان، اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

راه‌اندازی مجدد آیفون یا آیپد بدون iTunes

با این که شرکت اپل نسبت به امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران، اهمیت بسیار زیادی قائل است، اما نباید فراموش کرد که در این رابطه دچار مشکل هم شده است. البته مشکلات مربوط به بحث امنیت شرکت اپل، مدت زمان زیادی طول نکشید که حل شدند و مجددا حصارهای نفوذناپذیر اپل با قدرت بیشتری توانستند وظیفه مهم خود را انجام دهند.

با این حال، روش‌هایی برای باز کردن قفل آیفون، آن هم بدون استفاده از iTunes وجود دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید از ابزار dr.fone و ویژگی Unlock آن برای ورود به گوشی آیفون، بدون وارد کردن رمز عبور استفاده کنید. در حقیقت این برنامه با قرار دادن دستگاه در حالت بازیابی و نصب آخرین نسخه سیستم عامل iOS، باعث می‌شود تا مقدمات ورود شما بدون وارد کردن پسورد را فراهم کند.

هم اکنون که رمز عبور آیفون یا آیپد خود را با موفقیت حذف کرده‌اید، وقت آن رسیده که به اصول اولیه کار بازگردید و از این مشکل، درس بگیرید. شما باید اقدامات زیر را در اولویت کار خود قرار دهید که عبارتند از:

بروزرسانی سیستم عامل iOS؛ یکی از مواردی که باید مدنظر قرار دهید، بروزرسانی مداوم دستگاه آیفون یا آیپد است. این بروزرسانی به صورت خودکار برای گوشی‌های آیفون یا آیپد ارسال می‌شود و از طریق بخش تنظیمات، قابل دانلود و نصب هستند.

ایجاد رمز عبور قوی و به یادماندنی؛ یکی دیگر از اقداماتی که باید انجام دهید، ایجاد یک پسورد قوی و البته به یادماندنی است. در حقیقت پسورد موردنظر شما برای گوشی آیفون یا آپید باید به گونه‌ای باشد که بتوانید سریعا به یاد آورید. به عنوان مثال، تاریخ تولد یا تاریخ ازدواج می‌تواند به عنوان رمز عبور شناخته شود، اما نمی‌توان گفت که رمز عبوی قوی به حساب می‌آیند.

تهیه پشتیبان؛ مهم‌ترین اقدامی که شما باید انجام دهید را هم می‌توان تهیه پشتیبان از آیفون یا آیپد دانست.

لینک منبع: Makeuseof

مطالعه بیشتر :

– 7 روش برای رفع مشکل دوربین آیفون که باید بدانید

– دلایل ایجاد خطای No SIM و روش‌های حل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.