آیا گوشی آیفون یا آیپد شما، شارژ نمی‌شود؟ با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله خواهیم گفت، می‌توانید مشکل شارژ نشدن آیفون یا آیپد را رفع کنید.

داشتن یک کابل لایتنینگ آیفون باکیفیت برای شارژ گوشی‌های آیفون، اهمیت زیادی دارد و حتی چند بار در طول یک روز هم از آن استفاده می‌شود. گاهی وقت‌ها ممکن است پس از متصل کردن کابل شارژ آیفون، دستگاه شما شارژ نشود. در ابتدا بهتر است کابل شارژ را چند بار از پورت آیفون خارج کنید و مجددا آزمایش کنید، اما اگر باز هم اتفاقی خاصی را شاهد نبودید، جایی برای نگرانی وجود ندارد و باید مراحل زیر را دنبال کنید. ما در این مقاله روش‌های رفع مشکل شارژ نشدن آیفون را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1: دستگاه خود را مجددا راه‌اندازی کنید

در صورتی که باتری آیفون شارژ نشود، اولین قدم شما باید راه‌اندازی مجدد دستگاه (Force Restart) باشد. همچنین بخشی از این مراحل برای ورود به حالت بازیابی و نصب مجدد سیستم عامل iOS هم لازم است. توجه داشته باشید که بسته به نوع دستگاه، روش‌های مختلفی به منظور راه‌اندازی مجدد دستگاه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

آیفون 8 و 8 پلاس یا آیفون ایکس: دکمه افزایش صدا را فشار داده و سریعا رها کنید، سپس با فشردن دکمه کاهش حجم صدا هم فرایند مشابه را دنبال کنید. در نهایت، دکمه جانبی را نگه دارید تا زمانی که لوگوی اپل را مشاهده کنید.

آیفون 7 و 7 پلاس: دکمه‌های طرفین و کاهش حجم صدا را تا زمانی که لوگوی اپل نمایش داده شود، فشار دهید و در همان حالت نگه دارید.

آیفون 6 اس و کاربران قدیمی اپل: دکمه هوم و قفل کردن تا زمان مشاهده لوگوی اپل، فشار دهید و در همان حالت حفظ کنید.

پس از آن که راه‌اندازی مجدد را انجام دادید، مجددا کابل لایتنینگ را به دستگاه متصل کرده و بررسی رفع مشکل شارژ نشدن آیفون را بررسی کنید.

2: استفاده از کابل لایتنینگ جدید

استفاده از کابل لایتنینگ جدید

اگر پس از مرحله اول، نتیجه مثبتی حاصل نشد، وقت آن رسیده که نگاهی دقیق‌تر به تنظیمات مربوط به شارژ دستگاه داشته باشیم. اطمینان حاصل کنید که کابل آیفون به خوبی وارد پورت دستگاه شده است. همچنین اطمینان حاصل کنید که کلگی شارژر هم به خوبی در پریز برق قرار دارد. در ادامه باید وضعیت کابل آیفون را هم مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آن، اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که تمام این موارد بررسی شده و هنوز هم توانایی شارژ مجدد دستگاه را ندارید، سعی کنید کابل لایتنینگ دیگری را تهیه کرده و تست کنید. در صورتی که شارژ گوشی را از طریق پورت USB انجام می‌دهید هم بهتر است پورت موردنظرتان را تغییر دهید.

با این که نیازی به داشتن یک کابل لایتنیگ شخص ثالث هم ندارید، باز هم خوب است که یکی از آن‌ها را خریداری کرده و به عنوان پشتیبان در اختیار داشته باشید. از آن جایی که دستگاه‌های اپل به انداره کافی محبوب و سرشناس هستند، سایر کابل‌ها دارای با ویژگی‌هایی طراحی و تولید می‌شوند که خرابی در آن‌ها هم کمتر است؛ به عنوان مثال، کابل‌های فلت با خرابی کمتری همراه خواهند بود.

توجه داشته باشید که پس از خرید یک کابل لایتنینگ جدید آیفون، بهتر است چند درگاه را برای انجام تست، مورد بررسی قرار دهید. با انجام این کار، احتمالا می‌توانید مشکل شارژ نشدن آیفون را حل کنید.

3: پاکسازی پورت از وجود ریزگردها

پاکسازی پورت از وجود ریزگردها

در صورتی که هنوز هم امکان شارژ آیفون یا آیپد وجود ندارد، باید نگاهی به پورت لایتنینگ داشته باشید. در حقیقت ممکن است ریزگرد و زباله‌هایی وارد پورت شارژ شده باشد. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن پورت شارژ آیفون، باید از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. شما برای انجام این کار، نباید از ابزارهای خطرناک استفاده کنید و البته باید نهایت دقت را به خرج دهید؛ کوچک‌ترین اشتباه برای شما می‌تواند گران تمام شود و دردسرساز شود. هنگامی که پاکسازی پورت شارژ را انجام دهید، وقت آن رسیده است که گوشی آیفون خود را مجددا شارژ کنید.

4: آپدیت سیستم عامل iOS

یکی دیگر از اقداماتی که ممکن است باعث رفع مشکل دیر شارژ شدن آیفون یا آیپد شود، بروزرسانی دستگاه است. معمولا برای بروزرسانی دستگاه، یک پیغام هشدار در بخش تنظیمات دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید با ورود به بخش تنظیمات و اطلاعات دستگاه، گزینه آپدیت نرم افزاری (Software Update) را انتخاب کرده و مشکل را حل کنید.

البته باید توجه داشته باشید که هنگام اپدیت کردن دستگاه، گوشی شما از شارژ باتری کافی برخوردار باشد. در صورتی که شارژ باتری کافی نباشد و شما کار آپدیت نرم افزاری را آغاز کنید، قطعا دچار مشکل خواهید شد. آپدیت کردن سیستم عامل iOS هم می‌تواند باعث رفع مشکل شارژ نشدن آیفون شود.

علت داغ شدن آیفون هنگام شارژ مجدد، چیست؟

گوشی آیفون شما در زمان شارژ مجدد، گرم خواهد شد. در صورتی که گرمای باتری بیش از حد شود و به منظور افزایش طول عمر باتری، دستگاه شما به صورت خودکار، شارژ مجدد را در بازه 80 درصد متوقف خواهد کرد. هنگامی که دمای آیفون یا آیپد کاهش پیدا کند، عملیات شارژ مجدد از سر گرفته خواهد شد. شما باید سعی کنید آیفون و شارژر خود را به مکانی خنک‌تر منتقل کنید.

بد نیست بدانید که در سیستم عامل iOS 13 از قابلیت بهینه‌سازی شارژ باتری (Optimized Battery Charging) استفاده شده تا با کاهش مدت زمان شارژ دستگاه، بتواند طول عمر باتری را افزایش دهد.

روش‌های افزایش طول عمر باتری آیفون یا آیپد

تمام دستگاه‌های هوشمند، نیازمند مراقبت هستند و این مسئله را باید جدی تلقی کرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های گوشی هوشمند را می‌توان باتری عنوان کرد که اهمیت زیادی دارد. معمولا پس از مدت زمانی نسبتا طولانی، باتری‌های گوشی دچار مشکل می‌شوند، اما می‌توان با استفاده از روش‌هایی خاص، طول عمر آن‌ها را افزایش داد.

1: جلوگیری از افزایش دمای محیط

بر اساس اعلام رسمی شرکت اپل، دستگاه‌های آیفون یا آیپد به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که در طیف گسترده‌ای از دمای محیط، عملکرد بسیار خوبی را در بازه دمایی 16 الی 22 درجه سانتی‌گراد ارائه دهند. البته باتری گوشی هنگام شارژ مجدد و در صورت افزایش دما تا 35 درجه سانتی‌گراد، عملیات موردنظر را متوقف خواهد کرد و در قسمت قبل هم به آن اشاره کردیم.

این افزایش دما می‌تواند به ظرفیت باتری آسیب بزند. همچنین شارژ مجدد دستگاه در هنگام افزایش دما هم می‌تواند موجب آسیب بیشتر به دستگاه شود. در حالت کلی باید گفت که افزایش دمای محیط هنگام شارژ مجدد دستگاه، نتیجه‌ای به غیر از خرابی آن را به همراه نخواهد داشت.

2: قاب گوشی را از آن، جدا کنید

یکی دیگر از روش‌های افزایش طول عمر باتری آیفون یا آیپد را می‌توان جداسازی قاب آن در هنگام شارژ مجدد است. در حقیقت وجود قاب‌هایی خاص در هنگام شارژ مجدد، می‌تواند موجب افزایش دمای دستگاه شود و در نهایت، طول عمر آن کاهش پیدا کند. شما می‌توانید هنگام شارژ مجدد دستگاه، قاب گوشی را جدا کنید و به همین راحتی، یک گام موثر در حفظ سلامت باتری آیفون یا آیپد بردارید.

3: بروزرسانی سیستم عامل iOS

آپدیت سیستم عامل iOS

یکی از موثرترین روش‌های افزایش طول عمر باتری آیفون یا آیپد، توجه به هشدارهای بروزرسانی است. شما می‌توانید به سادگی و با ورود به بخش تنظیمات و Software Update، وضعیت دریافت بروزرسانی‌های جدید را بررسی کنید و در نهایت با تایید آن، گامی مهم در زمینه حفظ سلامت باتری دستگاه بردارید.

نکته مهم: هنگام آپدیت سیستم عامل دستگاه، بهتر است آن را به شارژر متصل کنید؛ انجام این کار می‌تواند باعث جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی شود.

4: روشنایی صفحه نمایش

در صورتی که برای سلامت باتری گوشی آیفون خود، ارزش قائل هستید، بهتر است فکری به حال روشنایی نمایشگر آن هم کنید. به عنوان مثال، تنظیم نمایشگر در حالتی که نور آن زیاد باشد، می‌تواند باعث کاهش طول عمر باتری دستگاه شود. شما برای رهایی از این مشکل، می‌توانید با ورود به تنظیمات، سپس بخش General و در ادامه Accessibility، گزینه مربوط به تنظیم نور نمایشگر را انتخاب کنید.

5: استفاده از وای فای به جای شبکه موبایل

یکی دیگر از روش‌های افزایش طول عمر باتری آیفون یا آیپد را می‌توان استفاده از شبکه وای فای به جای شبکه موبایل دانست. تاکنون دقت کرده‌اید که گوشی شما در هنگام متصل بودن به شبکه وای فای، سرعت و عملکرد بهتری را در مقایسه با متصل بودن به شبکه موبایل، ارائه می‌دهد؟ شما می‌توانید با استفاده از وای فای به جای شبکه موبایل، فشار وارده به دستگاه را کم کنید که در نهایت می‌تواند تاثیر مستقیم روی مصرف باتری و در دراز مدت، طول عمر آن داشته باشد.

منبع: makeuseofsupport.apple

مطالعه بیشتر :

آموزش بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد

بررسی علت داغ شدن آیفون یا آیپد + راه‌حل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.