آیا رمز عبور آیفون یا آیپد خود را فراموش کرده‌اید؟ نگران نباشید؛ ما در این مقاله روش بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد را به صورت کامل آموزش خواهیم داد.

از زمانی که گوشی‌های هوشمند مجهز به قابلیت Face ID و Touch ID شدند، پسوردها هم تغییر کردند و دیگر به سادگی گذشته نیستند. این تنوع باعث شده است که احتمال فراموش کردن کد عبور به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

در صورتی که آیفون یا آیپد شما پیام خطایی همانند iphone is Disabled را نمایش داد، می‌توانید کمی صبر کنید و بعد از 5 دقیقه و برای یک بار دیگر، مراحل را دنبال کنید، اما اگر شرایط تغییری نکرد، باید از iTunes استفاده کنید یا ممکن است نیازمند سایر روش‌ها باشید. در این مقاله قصد داریم روش‌های بازیابی گوشی آیفون را آموزش دهیم.

خرید باتری آیفون                – خرید باتری آیپد

نکته مهم: قبل از آن که بخواهید برای بازیابی رمز عبور آیفون خود را به دردسر بیندازید، بهتر است سعی کنید پسورد خود را با کمی فکر، یادآوری کنید. این مسئله می‌تواند شما را از دردسرهای بازیابی رمز عبور، خلاص کند.

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 1

تصور این که آیفون فقط از رمزهای 4 رقمی پشتیبانی می‌کند، باور غلطی است. البته ندانستن این موضوع، عجیب نیست، زیرا این گزینه درون تنظیمات دستگاه پنهان شده است. به همین دلیل می‌گوییم که امکان دارد یک پسورد مخلوط عدد و حروف انتخاب کرده باشید، اما سعی در یادآوری رمز عبوری با چهار رقم داشته باشید. در صورتی که این راهنمایی برای بازیابی رمز عبور آیفون، موثر نبود، جایی برای نگرانی نیست و سایر روش‌ها را بررسی کنید.

معنای خطاهای نمایش داده شده چیست؟

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 2

در صورتی که نمی‌توانید به آیفون یا آیپد خود دسترسی داشته باشید، ممکن است چند مدل مختلف از خطاها را مشاهده کنید. دو نوع پیام خطای اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • iPhone is Disabled, try again in X minutes
  • iPhone is Disabled, connect to iTunes

توجه داشته باشید که نخستین پیغام خطا پس از پنج بار تلاش ناموفق به منظور وارد کردن رمز عبور، نمایش داده خواهد شد. پس از انجام این کار، دستگاه شما برای مدت زمان طولانی‌تر قفل می‌شود؛ این زمان، 60 دقیقه خواهد بود.

البته این پایان ماجرا نیست و دستگاه شما پس از 10 بار تلاش ناموفق، بخش ورود را به صورت کامل قفل خواهد کرد. هنگامی که می‌بینید آیفون غیرفعال است، باید به iTunes متصل شوید. توجه داشته باشید که تنها راه بازگشت به زندگی گوشی هوشمند آیفونی که در اختیار دارید، تنظیم مجدد آن با استفاده از iTunes است.

اقدامات لازم برای بازیابی گوشی آیفون

اپل به وضوح اعلام می‌کند که تنها راه بازگشت و بازیابی رمز عبور آیفون، ریست فکتوری خواهد بود. اگر خوش شانس و آینده‌نگر هستید، قطعا یک بکاپ تهیه کرده‌اید و در غیر این صورت، باید اعلام کنیم که تمام اطلاعات خود را از دست خواهید داد؛ هیچ راهی برای بازیابی اطلاعات آیفون شما پس از انجام اقداماتی که خواهیم گفت، وجود ندارد.

البته در صورتی که اخیرا گوشی آیفون یا آیپد خود را از طریق کامپیوتر به iTunes متصل کرده و اقدام به تهیه پشتیبان در iCloud کرده‌اید، باید بگوییم که شانس برای بازیابی اطلاعات خواهید داشت. (برای خرید کابل شارژر آیفون کلیک کنید)

1: روش باز کردن قفل گوشی آیفون یا آیپد با iTunes

در صورتی که قبلا دستگاه خود را با iTunes همگام‌سازی کرده‌اید، می‌توانید یکی از نسخه‌های پشتیبان خود را برای بازیابی اطلاعات، مورد استفاده قرار دهید. شما باید به منظور پاک کردن اطلاعات دستگاه با استفاده از iTunes، مراحل زیر را دنبال کنید:

دستگاه خود را به رایانه‌ای که قبلا همگام‌سازی را از طریق آن انجام داده‌اید، متصل کنید.

iTunes را باز کنید. در صورتی که iTunes به شما اجازه می‌دهد بدون وارد کردن رمز عبور وارد شوید، خوش‌شانس خواهید بود و در غیر این صورت، باید گوشی آیفون را به یک دستگاه دیگر متصل کنید. در صورتی که با هیچ رایانه‌ای همگام‌سازی نکرده‌اید، این روش برای شما مناسب نیست و باید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

منتظر باشید تا iTunes با دستگاه شما همگام‌سازی شود و پشتیبان تهیه کند.

پس از اتمام همگام‌سازی، کافی‌ست روی بازیابی آیفون (Restore iPhone) کلیک کنید و اجازه دهید فرایند ترمیم، کامل شود. با انجام این کار، سیستم عامل iOS از ابتدا نصب خواهد شد.

پس از اتمام، خواهید دید که صفحه تنظیم iOS روی دستگاه شما ظاهر خواهد شد. در ادامه باید روی گزینه Restore From Backup iTunes ضربه بزنید تا فرایند انجام کار، تکمیل شود.

در ادامه باید آخرین نسخه پشتیبان را به منظور بازیابی، انتخاب کنید.

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 3

با انجام این کار، داده‌های شما به زمانی باز خواهد گشت که پشتیبان را تهیه کرده‌اید. همچنین رمز عبور شما را هم حذف کرده و اجازه می‌دهد که پسورد جدیدی تنظیم کنید.

2: روش پاکسازی آیفون یا آیپد با استفاده از iCloud

در صورتی که آیفون یا آیپد خود را با iCloud به جای iTunes بروزرسانی کرده باشید و در کنار آن هم قابلیت Find My iPhone را فعال کرده‌اید، خواهید دید که پاکسازی آیفون و آیپد تا چه اندازه از طریق iCloud ساده خواهد بود. در صورتی که به دستگاه خود دسترسی مستقیم ندارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید.

لازم به ذکر است که دستگاه قفل شده شما باید به داده‌های وای فای یا گوشی موبایل، متصل باشد. اگر اینطور نیست، می‌توانید مرکز کنترل (Control Center) را باز کنید و موارد موردنظر را تغییر دهید.

در برخی موارد نادر که ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشید و مرکز کنترل را هم در صفحه قفل، غیرفعال کرده‌اید، این روش برای شما مفید نخواهد بود. البته فراموش نکنید که کماکان می‌توانید بازیابی آیفون را با سایر روش‌ها انجام دهید.

پس از تایید تمام پیش نیازها، باید پاکسازی آیفون را از طریق مراحل زیر ادامه دهید:

  • وارد منوی iCloud در کامپیوتر شوید و با استفاده از اپل آی دی، کار ورود به سیستم را انجام دهید.
  • روی همه دستگاه‌ها در قسمت بالا کلیک کنید و در ادامه دستگاه خود را انتخاب کنید.
  • گزینه پاکسازی آیفون را انتخاب کنید.

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 4

با انجام این اقدامات خواهید دید که دستگاه شما از راه دور، پاکسازی خواهد شد. در حقیقت کلیه اطلاعات موجود در گوشی هوشمند، همانند پسورد و سایر تنظیمات از بین خواهند رفت. البته شما حق انتخاب دارید و می‌توانید بازیابی سیستم را از نسخه پشتیبان iCloud یا آیفون به خوبی انجام دهید. در ادامه باید پسورد جدید خود را هم وارد کنید.

نکته مهم: شما می‌توانید از روش بازیابی iTunes هم استفاده کنید، سپس و در صورت تمایل می‌توانید هنگام راه‌اندازی مجدد سیستم عامل iOS، بازیابی را از طریق فایل بکاپ موجود در iCloud به سرانجام برسانید.

3: روش ریست آیفون یا آیپد از طریق Recovery Mode

در صورتی که تاکنون دستگاه خود را با iCloud یا iTunes همگام‌سازی نکرده‌اید، باید بگوییم که پاکسازی دستگاه با استفاده از حالت ریکاوری، تنها راه چاره شما است.

با انجام این کار، داده‌های آیپد یا آیفون شما به طور دائم پاک خواهند شد و مجدد تنظیم می‌شوند. در ادامه روش پاکسازی آیفون به وسیله حالت ریکاوری را آموزش خواهیم داد.

ابتدا گوشی آیفون خود را به کامپیوتر متصل کرده و iTunes را باز کنید. برای وارد شدن به بخش ریکاوری، باید یک کلیدهای ترکیبی سخت افزاری را فشار دهید که البته بستگی به مدل آیفون شما دارند. در این بخش قصد داریم راهنمایی مختصری در این رابطه ارائه کنیم.

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 5

هنگامی که وارد حالت ریکاوری شدید، پیغامی جدید را مشاهده خواهید کرد که نشان‌دهنده Restore یا Update است. شما باید گزینه بازیابی (Restore) را انتخاب کنید تا وارد مراحل بعدی شوید.

بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد - 6

در ادامه iTunes شروع به دانلود نرم افزار برای دستگاه شما خواهد کرد. در صورتی که دانلود بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد، آیفون شما به صورت خودکار از حالت ریکاوری خارج خواهد شد. اگر شاهد این اتفاق بودید، فقط باید مراحل ذکر شده را مجددا انجام دهید. پس از اتمام مراحل، می‌توانید آیفون خود را تنظیم کرده و یک پسورد جدید انتخاب کنید. متاسفانه بدون تهیه نسخه پشتیبان، اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

روش ریست آیفون یا آیپد بدون iTunes

شرکت اپل افتخار می‌کند که برای امنیت و حفظ حریم خصوصی مشتریان، ارزش زیادی قائل است. با این که نمی‌توان بزرگی کار شرکت اپل را انکار کرد، اما باید بدانید که ضدگلوله هم نیست. ما شاهد مواردی بودیم که چگونه از گوشی‌های آیفون برای حملات مختلف و متعدد استفاده شد؛ البته توضیح این موارد از حوصله این مقاله خارج است.

لازم به ذکر است که امکان استفاده از dr.fone و قابلیت Unlock آن هم به جای استفاده از iTunes وجود دارد. در صورتی که علاقه‌مند به استفاده از iTunes نیستید، پیشنهاد می‌کنیم dr.fone را امتحان کنید.

هم اکنون که موفق شدید رمز عبور آیفون یا آیپد خود را حذف کنید، وقت آن رسیده به مجددا اصول مهم و اولیه را در نظر بگیرید. موارد زیر را می‌توان اقداماتی دانست که شما می‌توانید انجام دهید:

  • iOS را آپدیت کنید تا بتوانید از بروز هرگونه مشکل ناخواسته و احتمالی، جلوگیری کنید.
  • رمز عبور قوی ایجاد کنید؛ لزوما تمام رمزهای عبور قوی به گونه‌ای نخواهند بود که یادآوری آن‌ها برای شما سخت باشد.
  • تهیه پشتیبان و فایل بکاپ را جدی بگیرید؛ داشتن یک فایل بکاپ می‌تواند هنگام فراموشی رمز عبور و به منظور بازیابی آیفون تا حد زیادی موثر باشد.

جمع‌بندی

شاید هنگام مشاهده خطای ورود به آیفون، آن هم به علت فراموشی رمز عبور دچار نگرانی بسیار شدید شوید، اما باید آرامش خود را حفظ کنید. روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانند کمک شایانی به شما در بازیابی رمز عبور آیفون یا آیپد ارائه دهند.

منبع: Makeuseof

مطالعه بیشتر :

بررسی علت داغ شدن آیفون یا آیپد + راه‌حل

روش‌های پیدا کردن نام کشور سازنده آیفون یا آیپد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.