لوپ از مهم ترین ابزارهای تعمیرات موبایل است. لوپ در واقع نوعی میکروسکوپ نوری و وسیله ای برای بزرگنمایی و بهتر دیدن قطعات ریز است. امروزه میکروسکوپ های دیجیتال و چشمی در بین تعمیرکاران موبایل به عنوان لوپ های تعمیرات موبایل شناخته می شوند.

عدسی یا لنز قرار داده شده بر روی دستگاه به ما کمک می کند تا اجسام و قطعات ریز را بزرگ تر و وضوح بیشتر ببینیم. این ویژگی باعث می شود تا از دستگاه لوپ برای کار بر روی بورد موبایل و انجام کارهایی چون تعویض آی سی و قطعات ریز، سیم کشی مسیرهای بورد چاپی و عیب یابی مشکل گوشی استفاده کنیم. البته از لوپ ها به جز تعمیرات موبایل، کاربرد گسترده ای در جواهر سازی، ساعت سازی، صنایع دارویی و پزشکی، کاربردهای بیولوژیکی و آزمایشگاهی وغیره نیز دارند.

انواع لوپ تعمیرات موبایل

با پیشرفت تکنولوژی و طراحی پیچیده گوشی های موبایل، طبیعتا تعمیرات آنها نیز باید ابزارهای پیشرفته تری انجام شود. با مقایسه گوشی های امروزی با اولین گوشی های موبایل به پیچیدگی و در عین حال کارآمدی بیشتر آنها پی می بریم. با روی کار آمدن بوردهای چاپی و قرار دادن قطعات بسیار ریز بصورت فشرده و در کنار هم، نیاز به ابزارهایی با قدرت زوم بهتر از چشم بیش از پیش احساس شد.

ابتدا تعمیرکاران مجبور بودند از ذره بین های دستی برای کار با موبایل استفاده کنند. اما با گذشت زمان لوپ های تعمیرات موبایل به بازار آمدند که کار بر روی بورد گوشی را راحت تر و بهتر کرد. به طور کلی لوپ های تعمیرات موبایل بصورت دیجیتال (دارای نمایشگر) یا آنالوگ (بدون صفحه نمایش) هستند. به کمک لوپ های دیجیتال می توانید جزئیات بورد را روی یک نمایشگر مشاهده کنید ولی در لوپ های آنالوگ نیز این کار فقط با چشم انجام می گیرد.

اگر بخواهیم لوپ های تعمیرات موبایل را بصورت کلی طبقه بندی کنیم می توانیم آنها را در سه گروه زیر قرار دهیم:

لوپ دوچشمی

لوپ های دوچشمی تعمیرات موبایل دارای دو عدسی چشمی هستند که به کمک آنها می توانید قطعات و اجزای بورد را مشاهده کنید.

این لوپ ها دارای دو چشمی با زاویه های کمی متفاوت هستند که امکان مشاهده تصویر سه بعدی از نمونه را در زیر لنزها فراهم می آورد. این لوپ ها قدرت بزرگنمایی خیلی بالایی ندارند و معمولا قدرت زوم آنها کمتر از 50 برابر و به دو صورت زوم ممتد و دومرحله ای است.

در واقع لوپ های 2 چشمی جزء پرکاربرد ترین لوپ های تعمیرات موبایل هستند چرا که قیمت مناسبی دارند و کار با آنها راحت است. یکی دیگر از ویژگی های خوب این لوپ ها تنوع آنها است که شما می توانید بهترین مدل های آن مانند یاکسون AK10  AK21 AK12 و سایر مدل های لوپ دوچشمی را از سایت ما خریداری کنید.

لوپ دیجیتال

از آنجایی که کار با لوپ های دوچشمی کمی محدود است و کارآیی لازم را در برخی موارد نداشتند، لوپ های دیجیتال رفته رفته وارد بازار شدند. این لوپ ها به جای عدسی چشمی، دارای یک نمایشگر دیجیتال هستند که از طریق لنز چشمی و اتصال VGA تصاویر را به ما نمایش می دهد.

اجزای اصلی این لوپ را یک دوربین، لنز اصلی و نمایشگر تشکیل می دهند که بزرگنمایی آن تقریبا معادل بزرگنمایی لوپ های دوچشمی بوده ولی کیفیت تصاویر آن معمولا پایین تر است. لوپ دیجیتال یاکسون مدل AK23B از محبوب ترین و پرفروش ترین لوپ های دیجیتال موجود در بازار است.

برای مشاهده جزییات و مشخصات انواع لوپ های دیجیتال و حرفه ای تعمیرات موبایل از سایت امداد موبایل دیدن کنید.

لوپ سه چشمی

این لوپ تلفیقی از لوپ دوچشمی و لوپ دیجیتال است. در واقع بر روی این لوپ هم دو عدسی چشمی و هم یک خروجی یا چشمی سوم برای نصب دوربین و صفحه نمایش وجود دارند. گاهی اوقات به این دستگاه ها لوپ های حرفه ای نیز می گویند. وجود بازوی متحرک به تعمیرکار اجازه می دهد تا با لوپ راحت تر کار کند و تعمیرات بهتری روی بورد موبایل انجام دهد.

این لوپ ها بسیار حرفه ای هستند و نتایج باکیفیتی ارائه می دهند. البته برخی مدل های لوپ سه چشمی مانند لوپ ریلایف RL-M3T B1، AK33 و… بدون دوربین و مانیتور هستند که باید لوازم جانبی لوپ را بصورت جداگانه خریداری کنید.

راهنمای خرید لوپ تعمیرات موبایل

برای خرید لوپ تعمیرات موبایل باید چندین نکته را در نظر بگیرید و ویژگی های فنی دستگاه را بررسی کنید. قبل از خرید این دستگاه پرکاربرد حتما کمی تحقیق کنید و موارد زیر را در مورد آن بررسی کنید:

بزرگنمایی یا قدرت زوم: مهم ترین ویژگی لوپ های تعمیرات موبایل میزان بزرگنمایی آنها است. قبل از خرید لوپ حتما بزرگنمایی آن را بررسی کنید. یک لوپ تعمیرات خوب بایستی حداقل دارای بزرگنمایی بین 7 تا 45 برابر بوده و زوم آن نیز ممتد باشد.

فاصله کار: به فاصله بین لنز پایین لوپ تا پایه کار آن فاصله کار می گویند که معمولا 10 سانتی متر فاصه ای استاندارد بحساب می آید. مسلما هر چه این فاصله بیشتر باشد فضای کار بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت و آزادی عمل بیشتری دارید. این ویژگی برای استفاده همزمان از چند ابزار تعمیرات موبایل برای کار با بورد گوشی بسیار مناسب است.

پهنای دید: پهنا یا میدان دید در واقع سطحی است که توسط عدسی چشمی قابل مشاهده است. در هنگام خرید لوپ به وسیع بودن لنزهای آن دقت کنید.

کیفیت: یک لوپ خوب تعمیرات موبایل باید کیفیت کار بالایی ارائه دهد. وجود عدسی های باکیفیت و لامپ لوپ با روشنایی خوب می تواند در کیفیت کار شما تاثیرگذار باشد.

قیمت: یکی از اصلی ترین نکاتی که حین خرید لوپ تعمیرات موبایل باید در نظر بگیرید قیمت آن است. این دستگاه ها با توجه به کارآیی و کیفیت متفاوتی که دارند دارای قیمت های مختلفی هستند.

توصیه می کنیم دستگاهی بخرید که جوابگوی نیازهای تعمیرات موبایل شما باشد و معیارهایی مانند سابقه کار و بودجه خود را نیز باید در نظر داشته باشید. برای مثال اگر میز کار کوچکی دارید و فضای زیادی در اختیار ندارید بهتر است از لوپ های سه چشمی بازویی را فراموش کنید. و یا اینکه اگر مدرس آموزشگاه هستید و قصد آموزش دارید لوپ های دو چشمی به دلیل محدودیت دسترسی گزینه مناسبی نیست. بنابراین با توجه به نیاز کار و بودجه خود یک لوپ مناسب انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.