یکی از مشکلات عجیبی که گاها برخی از کاربران با آن رو به رو می‌شوند مربوط به خارج شدن یک صدای عجیب و وزوز مانند از گوشی در حین اجرای اپلیکیشن دوربین می‌شود. خوشبختانه این مشکل می‌تواند با راه حل های نرم افزاری و سخت افزاری رفع شود. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به آموزش رفع مشکل وزوز دوربین موبایل و صدا دادن لنز دوربین گوشی بپردازیم. بنابراین با امداد موبایل همراه باشید.

مشکل وزوز دوربین موبایل : مقدمه

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما صدا دادن گوشی در حین اجرای اپلیکیشن دوربین و به نوعی فعال بودن دوربین های اصل یا سلفی موبایل یکی از مشکلاتی است که خیلی از کاربران در مورد آن سوال می‌کنند! این مشکل عجیب عموما منشاء سخت افزاری دارد اما در برخی مواقع ممکن است برخی اقدامات نرم افزاری هم بتوان این مشکل را برطرف کرد. اما بیایید کمی دقیق تر و بیشتر در مورد جزئیات این مشکل و صدا دادن لنز دوربین گوشی صحبت کنیم. اصلا منظور از صدا دادن دوربین یا وزوز کردن آن چیست؟

مشکل وزوز دوربین موبایل یا صدا دادن آن بدین صورت است که به محض فعال شدن دوربین موبایل صداهای عجیبی از سمت گوشی ساطع می‌شود. این صدا همیشه صدای وزوز نیست و در برخی مواقع احتمال دارد به شیوه های مختلف دیگری ظاهر شود. پس مشکل را بدین صورت در نظر بگیرید که با اجرای اپلیکیشن دوربین فعال شدن دوربین موبایل صدای عجیبی از گوشی ساطع می‌شود. شدت این صدا ممکن است در برخی مواقع زیاد و در برخی مواقع دیگر بسیار ناچیز و کم باشد. اما آیا راهی برای رفع مشکل صدا دادن لنز دوربین گوشی وجود دارد؟

در اغلب مواقع زمانی که مشکل این چنینی در دوربین موبایل به وجود می‌آید باید به تعمیرات سخت افزاری روی آورد، اما در برخی مواقع هم دیده شده که مشکل با انجام برخی کارها و اقدامات نرم افزاری برطرف شده است. در این مقاله می‌خواهیم به مجموعه اقداماتی اشاره کنیم که می‌توانند برای رفع مشکلاتی همچون مشکل وزوز دوربین موبایل و ارائه صدا های عجیب از سمت آن کاربردی باشند. ابتدا راه حل های نرم افزاری را خدمتتان عنوان می‌کنیم و تعمیر سخت افزاری را به عنوان آخرین آپشن و گزینه ارائه خواهیم کرد. بنابراین با امداد موبایل همراه باشید.

قدم اول: ریستارت اپلیکیشن دوربین

در خیلی از مواقع ممکن است صدا های عجیبی که از سمت گوشی ارائه می‌شوند با خارج شدن از اپلیکیشن دوربین و اجرای مجدد آن از بین بروند. در اینگونه مواقع احتمالا مشکل به وجود آمده ناشی از ی باگ نرم افزاری است که موقتا ایجاد شده و برطرف می‌شود. برای ریستارت اپلیکیشن دوربین صرفا از آن خارج و دوباره واردش نشوید، بلکه به شرح زیر عمل نمایید:

 • اپلیکیشن دوربین گوشی را ببندید.
 • اپلیکیشن دوربین را از بخش “Recent Apps” ببندید.
 • وارد بخش Settings شوید.
 • گزینه Apps یا Applications را انتخاب کنید.
 • به تب یا بخش All بروید.
 • اپلیکیشن دوربین را از لیست اپلیکیشن های موجود انتخاب نمایید.
 • گزینه Force Stop را انتخاب کنید.
 • 30 ثانیه منتظر باشید و دوباره برنامه دوربین گوشی را اجرا کنید.

به احتمال زیاد با انجام مراحل فوق مشکل وزوز دوربین موبایل برطرف می‌شود. اگر اینطور نشد از راه حل بعدی استفاده کنید.

قدم دوم: حذف حافظه کش اپلیکیشن دوربین

حذف حافظه کش اپلیکیشن دوربین هم می‌تواند به رفع مشکلات و باگ هایی که در آن به وجود آمده کمک کند. حافظه کش (Cache Data) در واقع شامل اطلاعاتی می‌شود که به طور پیش فرض و برای اجرای سریع تر اپلیکیشن در حافظه گوشی ذخیره می‌شوند اما متاسفانه این فایل ها و اطلاعات در برخی مواقع می‌توانند مشکلاتی را هم به وجود آورد. اما چطور می‌توانیم حافظه کش برنامه دوربین را حذف کنیم؟ بدین منظور به شرح زیر عمل نمایید:

 • برنامه دوربین گوشی را ببندید.
 • اپلیکیشن دوربین را از بخش “Recent Apps” به طور کامل ببندید.
 • وارد قسمت Settings شوید.
 • گزینه Apps یا Applications را انتخاب کنید.
 • به تب یا بخش All بروید.
 • برنامه دوربین را از لیست اپلیکیشن های موجود انتخاب نمایید.
 • گزینه Force Stop را انتخاب کنید.
 • گزینه های Clear Cache و Clear Data را انتخاب کنید و با حذف اطلاعات این دو بخش موافقت به عمل آورید.
 • 30 ثانیه صبر کنید و دوباره اپلیکیشن دوربین را اجرا نمایید.

احتمالا با انجام مراحل فوق مشکل صدا های عجیب و وزوز دوربین موبایل شما برطرف می‌شود. اگر این روش هم منجر به رفع مشکل مذکور نشد باید از راه حل بعدی استفاده کنید.

قدم سوم: استفاده از برنامه های دوربین سوم شخص

اپلیکیشن دوربین پیش فرض گوشی موبایل شما تنها برنامه‌ای نیست که می‌توانید از آن برای اجرای دوربین و ضبط عکس و ویدیو استفاده کنید، بلکه اپلیکیشن های دیگری هم بدین منظور ارائه شده‌اند که گاها کارایی و قابلیت هایی بیشتر را هم ارائه می‌کنند. بنابراین نصب و استفاده از این اپلیکیشن های ثانویه یا سوم شخص هم می‌تواند گزینه مناسب باشد. اینکه کدام اپلیکیشن دوربین سوم شخص را روی گوشی نصب و از آن استفاده کنید کاملا بر عهده شماست. اگر بعد از نصب یک اپلیکیشن دوربین جدید، همچنان مشکلات قبلی و صداهای عجیب گوشی ادامه داشت از روش بعدی استفاده کنید.

روش چهارم: استفاده از حالت Safe Mode

گاها احتمال دارد که مشکلاتی مثل صدا دادن دوربین گوشی به دلیل نصب یک اپلیکیشن مخرب دیگر به وجود آمده باشد و اصلا ارتباط مستقیمی با اپلیکیشن دوربین اصلی موبایل و ماژول دوربین نداشته باشد. برای بررسی این موضوع توصیه می‌کنیم گوشی خود را در حالت Safe Mode اجرا کنید. اجرای گوشی در حالت Safe Mode سبب می‌شود که اپلیکیشن های ثانویه غیر فعال بمانند و فقط اپلیکیشن های اصلی موبایلتان قابل استفاده باشند.

در این شرایط کافیست اپلیکیشن دوربین را اجرا کنید و ببینید که آیا در حالت Safe Mode هم وزوز دوربین موبایل ادامه پیدا می‌کند یا خیر! اگر مشکل همچنان وجود داشت که باید از راه حل بعدی استفاده کنید اما اگر در حالت سیف مد هیچ صدای وزوزی به گوش نرسد، مطمئنا یک اپلیکیشن مخرب در گوشی شما نصب شده و با حذف آن مشکل برطرف می‌شود. اما چطور اپلیکیشنی که منجر به ایجاد این مشکل شده را پیدا کنیم؟

بدین منظور باید به خوبی فکر کنید و ترتیب نصب اپلیکیشن های مختلف بر روی موبایل خود و همچنین زمان شروع مشکل وزوز دوربین را به خاطر آورید. سپس به ترتیب اپلیکیشن هایی که فکر می‌کنید مخرب هستند را از گوشی حذف نمایید. شاید بهتر باشد حذف اپلیکیشن ها را به ترتیب از آخرین برنامه نصب شده در گوشی به عقب تر انجام دهید. پس از حذف هر برنامه، عملکرد اپلیکیشن دوربین را بررسی نمایید. بدون تردید بعد از حذف یک اپلیکیشن، مشکل صدای دوربین برطرف خواهد شد.

رفع مشکل وزوز دوربین موبایل و صدا دادن لنز دوربین گوشی

روش پنجم: فکتوری ریست (Factory Reset)

اگر هیچ کدام از روش های نرم افزاری که در بخش های قبل اشاره کدیم منجر به رفع مشکل صدا دادن لنز دوربین گوشی نشدند باید از روش نرم افزاری آخر استفاده کنید که مربوط به فکتوری ریست اطلاعات دستگاه می‌شود. در نظر داشته باشید که با فکتوری ریست گوشی تمام اطلاعات ذخیره شده در آن از بین می‌روند. بنابراین حتما از این راه حل به عنوان آخرین آپشن و گزینه  نرم افزاری استفاده کنید.

ضمنا در نظر داشته باشید که انجام فکتوری ریست روش و راه حل تضمینی برای رفع مشکل صدا دادن دوربین و وزوز کردن آن نیست و فقط به عنوان یکی از روش هایی که می‌تواند منجر به رفع مشکل شود معرفی شده است. برای فکتوری ریست کردن گوشی کافیست به مسیر Settings > Backup & Reset بروید و گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید. منتظر بمانید تا فکتوری ریست گوشی انجام شود و گوشی دوباره اجرا گردد. سپس اپلیکیشن دوربین را مجددا اجرا کنید.

اگر بعد از فکتوری ریست کردن موبایل باز هم با اجرای اپلیکیشن دوربین و فعال کردن دوربین گوشی صداهای عجیبی از دستگاه ساطع شد، مطمئن باشید که مشکل گوشی سخت افزاری است و با روش های نرم افزاری قادر به رفع آن نخواهید بود. بنابراین باید به یک تعمیرکار با تجربه و قابل اعتماد مراجعه کنید.

روش ششم: تعمیر سخت افزاری گوشی

متاسفانه اگر هیچ کدام از روش های نرم افزاری که در مراحل قبا شرح دادیم مشکل دوربین گوشی را برطرف نکردند می‌تواند مطمئن شد که منشاء مشکل سخت افزاری است. بنابراین باید از سرویس یک تعمیرکار خوب و قابل اعتماد برای بررسی مشکل گوشی استفاده کرد. عموما مشکلاتی مثل وزوز دوربین موبایل با تعویض ماژول دوربین برطرف می‌شوند. برای خرید دوربین گوشی های مختلف بر روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید. همچنین با استفاده از سرویس امداد موبایل هم می‌توانید تعمیرات تخصصی گوشی خود را انجام دهید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش روش هایی پرداختیم که می‌توان از آن ها برای رفع مشکلاتی مثل صدا دادن لنز دوربین گوشی و وزوز کردن آن استفاده کرد. مشکلی که در مورد آن صحبت کردیم از مشکلات بسیار نادری است که برای کاربران انگشت شماری رخ می‌دهد. فراموش نکنید اگر گوشی شما دارای گارانتی باشد، مشکلاتی همچون وزوز دوربین تحت گارانتی و به طور رایگان قابل تعمیر خواهند بود.

منابع:

https://www.ephotozine.com/article/19-things-to-look-out-for-in-a-smartphone-camera–31055

https://www.wired.com/2015/12/smartphone-camera-sensors/

https://www.macworld.co.uk/how-to/iphone/best-camera-phone-megapixels-3502115/

مطالعه بیشتر :

رفع خطای متاسفانه دوربین متوقف شده است در اندروید (Camera Stopped)

43 نظر در “رفع مشکل وزوز دوربین موبایل و صدا دادن لنز دوربین گوشی

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. اینکه مشکل از کجاست که معمولا به خاطر ضربه هست.
   در هرصورت دوربین باید تعویض بشه

 1. محمد می گوید :

  من 4 ماه که تبلت دارم تازه امروز موقع ی ضبط صدا و ظبط از تصویر گوشی صدا وقتی تمام شد بد میرم که فیلم یا صدا ظبط شده رو ببینم صدای ویز ویز میاد و وقتی تمام شدش صدا ی ویز ویز قطع میشه چکار کنم

 2. متين می گوید :

  سلام ایفون ایکس دارم
  موقع فیلم برداری جدیدا بعد از ضبط فیلم و زمانی م میخوام فیلم رو پخش کنم متوجه میشم که
  مثلا توی فیلم یک دقیقه ای من،سه تا تیکه دو ثانیه ای صدای ویدیو کلا عوض میشه و تق تق تق صدا میاد از داخل فیلم.
  مشکل میکروفونه؟اخه ضبط صدا مشکلی نداره.

   • متين می گوید :

    بله مشکلی توی ضبط صدا ندارم.
    فقط توی فیلمبرداری اینطوریه.
    چکار باید بکنم؟
    قبلا ios13 بودم اوکی بود

 3. محمد می گوید :

  سلام
  گوشی من آیفون SE2020 هست وقتی داخل دوربین میری یه وز وز از می یاد که وقتی در یک جای ساکت باشین متوجه می شین.
  آیا دوربین باید تعویض شود

 4. امیرحسین می گوید :

  سلام
  من ۴ روز هست که گوشی a31 رو خریداری کردم
  در نزدیک های دوربین که میزنم صدای تق تق میده وقتی گوشی رو روی زمین میذارم هم همین صدا رو میده
  مشکل از کجاست؟
  عادیه یا نه
  چون گوشی ۵ روز داره کار میکنه

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. این وضعیت عادی نیست. و با تعویض دوربین درست میشه
   ولی اگه کیفیت دوربین پایین نیومده نیازی به تعویض دوربین نیست.

 5. Mohaddese می گوید :

  سلام من دو روز هست که گوشی A31 خریدم و از همون اول ،موقع گذاشتن روی زمین یه صدای وزوز ریزی میداد،موقع عکس گرفتن و فوکوس هم وزوز میکنه ولی کیفیت تصویر خوبه، گوشی گارانتی داره به نظرتون این مشکل شامل گارانتی میشه؟چون از وقتی که خریدم اینجوری بود

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام بله شامل گارانتی میشه. احتمالا دوربین مشکل داره و با تعویض دوربین این مشکل حل میشه

 6. احمد می گوید :

  سلام من گوشی a51 دارم یک ماهه خریدم فقط وقتی وارد برنامه دوربین میشم یه تق صدا میده اونم فقط وقتی که موبایلم رو به زمینه دوربینش خواستم بدونم عادیه؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. عادی که نیست ولی اگه کیفیت دوربین مشکلی نداه نیاز به تعویض دوربین نیست

 7. مهدی می گوید :

  سلام خسته نباشید من مدل گوشیمa31هستش و پشت گوشی نزدیک دوربین وقتی گوشی رو بر میدارم یا میزارم رو زمین یه صدایی ریزی میده به نظرتون مشکل از کجاس؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. مشکل از دوربین هست. اگه کیفیت عکسا خراب نشده لازم نیست دوربین تعویض بشه
   ولی اگه کیفیت عکسا کم شده با تعویض دوربین درست میشه

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. اگه مشکلی ایجاد نمیکنه و کیفیت دوربین کم نشده بهتره همینجوری بمونه
   ولی اگه کیفیت کم شده و اذیت میکنه باید دوربین تعویض بشه

 8. شایان می گوید :

  سلام
  من گوشیم ردمی نوت 8 هست وقتی تو واتساپ اینستا خودع دوربین و برنامه هایی که مربوط ب دوربین میشع میرم یه صدایی میدع (تق میکنه) خیلی واضح
  وقتی چند بار انجام بدم صدا کم‌کم پایین میاد ولی چند دیقه نرم باز اونجوری میشع…باورتون میشع وقتی که صدا میدع بالای گوشی یه لرزش کمی میکنه که خیلی راحت حس میشع انگار یکی با مداد بزنه رو گوشیت….
  خاهشن کمکم کنید بگید چطور درست میشه؟

 9. آرمین پوراشجعی می گوید :

  سلام.من ۳ ماهه که گوشی A21s رو خریدم.به تازگی وقتی وارد دوربین میشم یا توی نرم افزار دوربین بین قابلیت های اون سوئیچ میکنم یه صدای تق ریزی میاد…البته این صدا خیلی بلند نیست و توی محیط ساکت احساس میشه و خیلی آرومه. بنظرتون عادیه؟ اگه عادی نیس چطوری درستش کنم؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام به احتمال زیاد مشکل نرم افزاری هست
   اگه با فلش کردن درست نشد و این صدا مشکل خاصی ایجاد نمیکنه لازم نیست دوربین تعویض بشه
   ولی اگه اذیت میکنه با تعویض دوربین درست میشه

 10. Ruzbe می گوید :

  سلام گوشی من mi not 10 هستش لنز اصلیش متحرکه و اسنپ لایزره وارد برنامه دوربین میشم تق صدای ریز میخوره گوشی رو پلمپ خریدم خیلی جاها هم بردم گفتن طبیعیه…بنظر شما طبیعی هستش؟
  باتشکر

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. متاسفانه اطلاعی ندارم. ولی اگه چندجا گفتن طبیعیه نگران نباشین
   حتما همینجور باید باشه

 11. Mobina می گوید :

  سلام وقتتون بخیر.من مدت یک هفته اس که گوشی a71 رو خریدم.موقع باز کردن برنامه های مربوط ب دوربین(خود دوربین،AR و…) در حد 2 یا 3 ثانیه یه صدای ویز ویز مانند خیلییی ارومی حس میکنم از سمت دوربین میاد و بعدش قطع میشه.مشکل از چیه؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام احتمالا مشکل نرم افزاری هست.
   درصورتی که با فلش کردن درست نشد باید دوربین گوشی تعویض بشه

 12. حسین می گوید :

  سلام من گوشیم سامسونگ s6edgهست وقتی وارد دوربین میشم صدای وزوز میده ولی بار دوم یا سوم میام توش دیگه صدا قطع میشه این صدا در مدت طولی که از دوربین استفاده نمیشه میاد وبه هنگام لرزش گوشی هم هست

 13. Nurse می گوید :

  سلام گوشیم رو بردم سکوت ش عوض کرده بعد متوجه شدم فوکوس خیلی دیر اتفاق میفته و وقتی فوکوس شد تق ی صدایی میده باید دوربینش عوض شه؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام اگه گوشیتون گارانتی داره که ببرین جایی که خریدین.
   اگه گارانتی نداره هم به تعمیرکار ماهر نشون بدین.
   ممکنه نیاز به تعویض دوربین باشه

 14. سعید می گوید :

  سلام و درود.
  موبایل سامسونگ مدل m11دوربین عقب موقع روشن بودن ضبط ماشین یا صداهای دیگر وزوز میکند

 15. مهرزاد می گوید :

  سلام من به تازگی گوشی a31 سامسونگ رو خریدم دیشب متوجه شدم حین تغییر حالتهای عکاسی مثل فوکوس زمده یا ماکرو و یا حتی سلفی یه صدای (تک) از قسمت جلوی گوشی میاد علت چیه ؟ میشه راهنمایی کنید در ضمن گوشی ضربه هم نخورده

 16. آیدا رفیعی می گوید :

  سلام
  . گوشی من فقط وقتی که تو اینستا عکس میگیرم صدا میده .مثلا وقتی تو دایرکت بخوام یه عکسی بگیرم و بفرستم. در حالی تو خود برنامه دوربین و برنامه های دیگه اینطور نیست.
  مشکل از چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *