شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که شارژر موبایل چند ولت است و اصلا ولتاژ یک شارژر با شدت جریان آن چه تفاوتی دارد؟ آیا می‌توان از شارژر های با ولتاژ و شدت جریان بیشتر برای شارژ باتری گوشی های موبایل استفاده کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم به صحبت در رابطه با این مسائل بپردازیم و اطلاعات جامعی را خدمتتان ارائه کنیم. بنابراین با امداد موبایل همراه باشید.

 

ولتاژ چیست و شارژر موبایل چند ولت است ؟

ولتاژ را در یک تعریف عامیانه و قابل درک می‌توان به عنوان فشار برق یا شدت جریان الکتریکی تعریف کرد. بنابراین هرچقدر ولتاژ بیشتر باشد، نیروی الکتریکی با فشار و قدرت بیشتری انتقال پیدا می‌کند. شارژر موبایل ها از نظر ولتاژ می‌توانند نسبت به هم تفاوت هایی داشته باشند، اما تقریبا در 80 درصد مواقع شارژر های موبایل 5 ولتی هستند و این ولتاژ به عنوان یک استاندارد مناسب برای شارژر گوشی های موبایل در نظر گرفته شده است. البته این روزها با روی کار آمدن تکنولوژی های شارژ سریع و استفاده از پورت USB C گاها دیده می‌شود که شارژر برخی از گوشی های ولتاژی بیشتر از 5 ولت را هم ارائه می‌کند. هرچقدر ولتاژ شارژر یک گوشی بیشتر باشد، سرعت شارژ باطری موبایل هم توسط آن سریع تر انجام می‌گیرد. اما اگر اینگونه است چرا ولتاژ شارژرها خیلی زیادتر از 5 ولتاژ در نظر گرفته نمی‌شود تا سرعت شارژ باتری موبایل ها افزایش یابد؟

خرید باتری آیفون          – خرید باتری سامسونگ            – خرید باتری شیائومی

متاسفانه امکان افزایش کنترل نشده ولتاژ شارژر گوشی های موبایل وجود ندارد و این مقدار باید با ظرفیت باتری موبایلی که قرار است شارژ شود همگام و منطبق باشد. اگر ولتاژ یک شارژر بیش از اندازه زیاد باشد و بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی و تعبیه تعدیل کننده های خاص الکترونیکی، آن را به یک گجت مثل گوشی متصل کنید، امکان انفجار باتری موبایل وجود خواهد داشت. البته گوشی های موبایل به تعدیل کننده و بستر های خاصی مجهز هستند که در اغلب مواقع نوسانات ولتاژ و شدت جریان را خنثی می‌کنند و اجازه نخواهند داد که این نوسانات به باطری گوشی آسیب بزنند. پس اگر کسی از شما سوال کرد که شارژر موبایل چند ولت است باید بگویید که ولتاژ اغلب شارژرهای موبایل 5 ولتی در نظر گرفته می‌شود اما ممکن است برخی گوشی های یکه به پورت USB C مجهز هستند از شارژرهای با ولتاژ بیشتر هم بهره ببرد.

برای شناسایی ولتاژ هر شارژر کافیست به اطلاعات روی آداپتور آن نگاه کنید. اطلاعاتی مثل ولتاژ ورودی و خروجی یا شدت جریان ورودی و خروجی شارژر روی آداپتور آن نوشته می‌شوند. اما منظور از ولتاژ ورودی و خروجی چیست و این دو چه تفاوتی با هم دارند؟ اگر با دقت به جزئیاتی که روی هر شارژ نوشته شده دقت کنید متوجه خواهید شد که دو مقدار ولتاژ و دو مقدار شدت جریان در کنار عبارات نظیر INPUT و OUTPUT نوشته می‌شوند. این دو عبارت و اطلاعات دقیق آن ها در تصویر فوق هم قابل مشاهده است. عبارت Input مربوط به ویژگی های ورودی آداپتور شارژ میا همان پریزی می‌شود که باید به آن متصل گردد. وقتی روی آداپتور شارژ نوشته شده Input: 240V یعنی آن شارژر را می‌توان مستقیما به پریز برق وصل کرد و از برق 240 ولتی برای بکارگیری آن استفاده به عمل آورد. حال ممکن است این ولتاژ بر روی یک شارژر فندکی خودرو معادل 12 یا 24 ولت در نظر گرفته شود!

اما در سمت دیگر جزئیاتی که در کنار عبارت Output نوشته شده‌اند به عنوان جزئیات خروجی آن شارژر شناسایی می‌شوند. یعنی اگر روی شارژر عبارت Output: 5V نوشته شده باشد، بدان معناست که ولتاژ خروجی آن شارژر معادل 5 ولت است که برای شارژ باتری گوشی های موبایل مناسب خواهد بود. پس حالا می‌دانید که شارژر موبایل چند ولت است و مفهوم ولتاژ ورودی و خروجی روی آداپتور شارژرها چیست! اما ولتاژ چه تفاوتی با شدت جریان دارد؟ اگر فشار برق یا نیروی الکتریکی با ولتاژ مشخص می‌شود، شدت جریان که با واحد آمپر نشان داده خواهد شد چه مفهومی دارد؟ آیا ولتاژ و آمپر یکسان و مشابه هستند؟ در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت می‌کنیم.

تفاوت شدت جریان و ولتاژ شارژر گوشی های موبایل

همانطور که گفتیم ولتاژ نشان دهنده فشار الکتریکی است و هرچقدر مقدار آن بیشتر باشد، انرژی الکتریکی با فشار و قدرت بیشتری توسط آن هدایت خواهد شد. اما شدت جریان که با واحد آمپر نشان داده می‌شود مقدار جریان الکتریکی است که در واحد زمان از قسمت خاص مدار عبور می‌کند. دو مقوله ولتاژ و شدت جریان شاید با هم ارتباط داشته باشند اما یکسان و مشابه نیستند. برای درک بهتر تفاوت مابین این دو می‌توانید یک مثال ساده بزنیم. یک شلنگ آب را در نظر بگیرید که آب در آن جریان دارد و از سمتی به سمت دیگر می‌رود. فشاری که توسط حجم آب جاری در شیلنگ به دیواره آن وارد می‌شود را می‌توان معادل ولتاژ در نظر گرفته و مقدار آبی که در واحد زمان از دهانه شیلنگ خارج می‌شود یا از بخشی از مقطع آن می‌گذرد را می‌توان به عنوان شدت جریان در نظر گرفت. پس تفاوت مابین شدت جریان و ولتاژ را هم به خوبی متوجه شدید. طبیعتا هرچقدر شدت جریان افزایش یابد، سرعت انتقال انرژی بیشتر می‌شود و این امر منجر به شارژ سربع تر باتری گوشی ها خواهد شد. پس در این مطلب علاوه بر اینکه به سوال شارژر موبایل چند ولت است پاسخ دادیم، در مورد شدت جریان و ماهیت این خصیصه هم توضیحاتی ارائه کردیم تا شما بهتر تفاوت مابین این دو را بشناسید.

شارژر موبایل چند ولت است

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم شاید متوجه شده باشید که افزایش شدت جریان شارژر می‌تواند وضعیت امن تری نسبت به افزایش شدت ولتاژ داشته باشد. تصور کنید شدت جریان برای شارژ باطری یک گوشی افزایش داده شود، در این شرایط باتری گوشی سریع تر شارژ خواهد شد و بعد از فول شارژ شدن هم به طور خودکار انتقال انرژی از شارژر به گوشی متوقف می‌شود. اما تصور کنید ولتاژ را افزایش دهید و باتری موبایل فول شارژ شود. در این شرایط استرس بسیار بالایی بر روی باتری قرار می‌گیرد و حتی اگر انتقال انرژی از شارژر به موبایل متوقف شود هم بخشی از این استرس دائما در فضای مابین شارژر و باتری موبایل باقی می‌ماند. به همین جهت است که در تکنولوژی های شارژ سریع جدیدتر بیشتر سعی شده با افزایش شدت جریان شارژر، سرعت شارژ باطری افزایش داده شود.

خرید شارژر آیفون          – خرید شارژر سامسونگ          – خرید شارژر هواوی

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله سعی کردیم به سوالات رایجی مثل این سوال که شارژر موبایل چند ولت است پاسخ دهیم و به شرح مختصر تفاوت مابین ولتاژ و شدت جریان بپردازیم. شارژر اغلب گوشی های موبایل امروزی ولتاژ خروجی 5 ولتی دارد و در برخی مواقع خاص که گوشی از پورت USB C بهره‌مند باشد ممکن است ولتاژ شارژر آن افزایش داده شود. در نظر داشته باشید که ماکسیمم ولتاژ ورودی قابل پشتیبانی در سوکت های USB 1.0، USB 2.0 و USB 3.0 برابر با 5 ولت است. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

 

منابع متن:

https://www.digitaltrends.com/mobile/how-does-fast-charging-work/

منابع عکس:

https://www.digitaltrends.com/mobile/how-does-fast-charging-work/

مطالعه بیشتر :

مدار شارژر موبایل و عیب یابی آن

آموزش تصویری ساخت شارژر موبایل همراه

88 نظر در “شارژر موبایل چند ولت است ؟

 1. محمد می گوید :

  سلام.
  میشه از آداپتور 5 ولت، 2 آمپر موبایل برای داغ کردن المنت استفاده کرد؟
  خروجی DC داره؟

 2. سجاد می گوید :

  سلام پس میتونیم ازباطری ماشیین ۲۴ولت پریزبرق درست کنیم شارژرخانگی بهش وصل کنیم

 3. رجب می گوید :

  آیا شارژ کردن تبلتی که ورودی آن ۵ ولت و ۲ آمپر است با شارژر که خروجی ۵ ولت و ۲.۱ آمپر است مشکلی دارد ؟
  با خروجی ۵ ولت و ۲.۴ آمپر چطور ؟

 4. حسین می گوید :

  سلام من یه گوشیs20plus دارم که شارژر خودش ۲۵ واته اما از یه شارژر وایرلس ۱۵ وات که تازه خریدم استفاده میکنم میخواستم بدونم این حجم مایینتر مشکلی برای گوشی نداره چون الان شارژر وایرلس تو ایران هنو از ۱۵ وات بیشتر نیومده اونم فقط یه پاوربانکه که بدرد کار من نمیخوره با تشکر

 5. Mohamad می گوید :

  سلام توی مشخصات شارژ موبایل همیشه وات قید شده آیا وات با ولت یا آمپر متفاوته
  من گوشیم شارژر 10 واتی میخوره دقیقا باید از چه مقدار ولت و آمپری استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام بله فرق داره. درواقع وات از ضرب ولت و آمپر به دست میاد.
   مثلا شارژر 5 ولت 2 آمپر همون 10 وات هست.
   اینکه از چه شارژری استفاده بشه هم بستگی به نوع گوشی داره.

 6. بهرام ملکی می گوید :

  سلام
  آقای رضاییان من گوشی a31 خریدم که خودتونم میدونین که فست هست و توی مشخصاتش نوشته که ۱۵ واتی هست واسه اولین بار خواستم بزنم شارژ کله شارژر سوخت رفتم پیش فروشنده از رو گارانتی کله رو تعویض کرد ولی سیم رابط همون اصلی هست که توی کارتن بود ولی وقتی میزنم شارژ گوشی رو توی ۲ ساعت شارژ میکنه و کله شارژ خیلی داغ میکنه بنظرتون مشکلی داره یا عادیه
  اگرم مشکل داره لطف کنین بفرمایین در چه بابته

  • حسین می گوید :

   سلام من یه گوشیs20plus دارم که شارژر خودش ۲۵ واته اما از یه شارژر وایرلس ۱۵ وات که تازه خریدم استفاده میکنم میخواستم بدونم این حجم مایینتر مشکلی برای گوشی نداره چون الان شارژر وایرلس تو ایران هنو از ۱۵ وات بیشتر نیومده اونم فقط یه پاوربانکه که بدرد کار من نمیخوره با تشکر

 7. Solo می گوید :

  سلام خسته. نباشید گوشی من شیائومی نوت ۸
  شارژرش خودش معمولیه
  از وه مدل فست شارژرر میتونم براش استفاده کنم ؟

 8. پژمان می گوید :

  گوشی سونی Z5 دارم که برای تعویض باتری بردم به فروشگاه مربوطه
  وقتی گوشی را تست کردند:
  گوشی بجای ۵ ولت، ۸.۸ ولت و ۱.۵ آمپر از شارژر برق میکشید!
  گوشی خراب شده !؟

 9. مریم محمدی می گوید :

  سلام ببخشید من یک گوشی htc desire 626 دارم. با باتری ۵ ولت و ۲ امپر. میخواستم بپرسم با شارژر سامسونگ ۴.۴ ولت و ۰.۷ امپر بهتره شارژ شه یا شارژر سامسونگ ۵ ولت و ۲ امپر؟ کدام مناسبتره؟ سپاسگزارم

 10. جواد می گوید :

  سلام آقاامین مرسی ممنونم از توجه! ببخشید, باتری تازه یک ماه نو عوض کردم باتری سری خالی میشه شارژر بگیرم خوب میشه؟ خوب شارژ نگه میداره؟

 11. ترانه می گوید :

  ببخش پیامم دوبار تکرار شد درسته ولی نمیدونم با شارژرم ک میزنم فست شارژ نمیشه تازه با ای بیست فست شارژم نوشته میشه گمونم دیر شارژ میسه یکی از اشناهام کیگف احتمالا شارژر گوشیت عوض کردن چون خودش شارژر نوت هشتش فست شارژره مال منم از مغازه گوشی خریدم شارژر داشت اما فست شارژر نیست دیر پر مبکنه خیلی هم از سامسونگ زود تر خالی میسه در صورتی ک تعریف شارژش خیلی شنیدم

 12. جواد می گوید :

  سلام آقای رضائیان تشکر ازخدمات تون!ببخشیددوباره وقتتون میگیرم.سوالی نهایم اینه:ازشارژری که استفاده میکنم 5وات . 550آمپر هسته خوب شارژمیکنه اما با استفاده خیلی سری خالی میشه شارژری که گفتی بگیرم باتری خوب شارژ نگه میداره شارژر عوض کنم.باتری یک ماه نیست نو عوض کردم,فقط بگید چند وات و چند آمپر باشه؟! گوشی سامسونگ A5 H .همون,2015…A500.ممنون!

 13. ترانه می گوید :

  سلام من گوشیم ردمی نوت 8که با شارژر تو جعبه اش فست شارژ ساپورت نمیکنه ولی با شارژر گوشی سامسونگ ای بیست که میزنم نوسته میشه در حال شارژ سریع خواستم بدونم اشکال نداره که با شارژر ای بیست شارژش کنم؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. شارژر اصلی گوشیتون باید 18 وات باشه. شارژر a20 واتش کمتره و 15 وات هست.
   مشکل خاصی پیش نمیاد فقط با اون سرعتی که با شارژر خودش باید شارژر بشه، شارژ نمیشه
   چون قدرت شارژر a20 کمتره

 14. جواد می گوید :

  سلام مرسی ممنونم! بابت پاسخ !سامسونگ A5 H .همون A 500 2015. اندراید 4.4.4. شارژر اصلیشو ندارم داخل گوشی 5ولت.1550 آمپر نوشته شده تا چه حد باشه ضرری نداره ؟ مرسی تشکر

 15. جواد می گوید :

  سلام مرسی از دیدگاهتان ! گوشی من ۵وات و۱۵۵۰ امپر هست از چه نوع ولتاژ باید استفاده کنم ؟

 16. میلاد می گوید :

  برای اخرین مدل گوشی حداکثر امپر و ولت برای شارز گوشی چقدر است؟مثلا م دیدم 20 یا 25 ولت اخرشه اما امپر رو نتونستم پیدا کنم امپر چقدر اخرشه؟

  • امین می گوید :

   سلام…
   من گوشی شیائومی نوت هشت پرو رو تازه خریدم…شارژرش ۱۸ وات هست…وقتی میزنمش شارژ داغ میشه پشت گوشی خیلی.
   به نظرتون مشکلی برای گوشی پیش نمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟

   هر چند که یه راهکار پیدا کردم….نزدیک کولر و جاهای خنک میزنمش شارژ…اینجوری اصلا داغ نمیکنه…
   میشه راهنماییم کنید….از استرس دارم میمیرم

 17. مهدی می گوید :

  سلام گوشی من ایفون 7‌ه و میخواستم ببینم میتونم از شارژر uch10 استفاده کنم؟
  و حداکثر از چ شارژری با چ واتی یا امپری استفاده میشه کرد؟

 18. yasin می گوید :

  سلام میخاستم بدونم شارژر با ولتاژ خروجی ۵ وآمپرخروجی ۱/۵۵مشکلی برای گوشی a10sایجاد نمیکند.

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام. شارژرش باید 2 آمپر باشه.کمتر باشه دیر شارژ میشه و آی سی شارژ صدمه میبینه.
   آمپرش بیشتر هم باشه باز آی سی شارژ صدمه میبینه.

 19. آیدا می گوید :

  سلام. من گوشیم گرند 2 هست میخواستم بدونم ک شارژر چی باید براش استفاده کنم اخه نمیدونم ک شارژرش چندمیلی آمپر هست اگه میشه بگید ک چند میلی آمپر استفاده کنم .ممنون

 20. شهداد می گوید :

  سلام خسته نباشید
  من گوشیم سامسونگ گالکسی نوت 3 n9005 مصرف شارژ خیلی بالایی داره تا قبل ازینکه اندرویدش رو به 6 تغیر بدم 3 تا باطری تموم کرد و الان بعد دو سال و نیم بعد عوض کردن اندرویدش به 6 اوضاع یکم بهتر شد و فقط یه باطری دیگه هم تموم کرد و دیروز یه باطری جدید براش گرفتم که میشه پنجمین باطری و با این اوضاع به این نتیجه رسیدم که با وجود اینکه من این گوشیم رو فقط تو خانه استفاده میکنم و برای بیرون یه گوشی دوسیمکارته دیگه با خودم میبرم
  بهتره که منبع تغذیه شو یکسره کنم و مستقیم به یه منبع تغذیه تامین کننده مثل اندروید باکسها که با آدابتور تغذیه میشن متصل کنم با یه سرچ تو گوگل هم متوجه شدم که این کار شدنیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید که دقیقا به چه صورت و این کار شدنیه و میتونم اون رو انجام بدم .

 21. امید می گوید :

  سلام
  من میخواهم با اتصال پورت مینی روی گوشیم به یک فن 5 ولتی 40 میلی آمپر
  را روشن کنم . آیا این امکان وجود دارد؟

 22. هادی کریمی می گوید :

  سلام خسته نباشید من شارژ a30 دارم و اتصالی داره میخواستم بدونم اگه با شارژ j2 پیوسته شارژ کنم اتفاقی میفته

 23. ارشیا می گوید :

  سلام دوست عزیز
  حدود یک سال پیش از خارج از کشور برام گوشی موتورولا مدل موتو ای فور پلاس باطری ۵هزار آمپر آوردن الان دارم با شارژر سامسونگ بدون فست استفاده میکنم ولی حدودا ۲ساعت طول میکشه وعذابم میده لطفاً راهنماییم کنید اگه شارژر اصلی موتورولا گیر نیاوردم چه مدل شارژر و با چه ولتی تهیه کنم متشکرم.

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام
   همه تبلت ها ولتاژ خروجی شارژرشون 5 ولت نیست.
   شما باید شارژری برای گوشی یا تبلتتون بگیرید که مشخصاتش با مشخصات شارژر اصلیش یکی باشه.
   در غیر اینصورت آی سی شارژ صدمه میبینه

 24. بنیامین می گوید :

  سلام ببخشید ولتاژ و آمپر شارژر گوشی +a6 چیست؟ در واقع مشخصات شارژر این گوشی رو میخوام بدونم چه شارژری به این گوشی میخوره؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام
   شارژر گوشی A6 plus از نوع میکرو و غیر فست شارژ هست.
   هنگام خرید دقت کنید که آداپتور شارژر، فست شارژ نباشد چون به آی سی شارژ گوشی صدمه میزند.

   • بنیامین می گوید :

    ممنون از راهنماییتون برای a6pluse آداپتور غیر فست شارژ چه ولتاژی باشه بهتره؟

     • محمد می گوید :

      قربان برعکس نگفتید؟ مهم اینه که چقدر ولتاژ بدیم، اینکه چقدر جریان مصرف کنه خود مصرف کننده تعیین میکنه

     • امداد موبایل می گوید :

      اکثر شارژرها ولتاژ ورودی متغیر بین 110 تا 220 ولت قبول میکنن که برق مصرفی ما توی ایران 220 ولت هست
      ولتاژ خروجیشون هم بسته به اینکه مخصوص چه گوشی یا تبلتی باشه فرق داره ولی ثابت هست.
      همین موضوع درباره آمپر ورودی و خروجی هم صدق میکنه.

 25. رضا می گوید :

  سلام دوست عزیز
  حال با شارژ کن ایفون ۷ که ولتاژ ۵ هست میتوان آیرپاد بی سیم رو شارژ کنیم ؟
  چون همه جا نوشته شده که باید از اداپتور ac یا پورت لب تاب استفاده بشه که تا اونجایی توضیح دادین پورت لبتاب کامپیتور اکثرا ۵ ولت میباشد
  اگر با شارژ کن خود گوشیم استفاده کنم ضرری نداره؟

 26. چیتا می گوید :

  دوست عزیز سلام ضن تاسف بابت گوشی ساسونگت.از چه طریق مستقیم به برق شهری متصل شده است چون اصولا راهی برایاین انتقال جریان وجود نداره درخصص چگونگی متصل شدن گوشیت به برق شهری توضیح کامل بده تا حد توان پاسخ گو هستیم

 27. کام می گوید :

  تلفن سامسونگ بنده مستقیم به برق شهری وصل شده
  چه مشگلاتی براش پیش اومده قابل تعمیر هست یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *