شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که شارژر موبایل چند ولت است و اصلا ولتاژ یک شارژر با شدت جریان آن چه تفاوتی دارد؟ آیا می‌توان از شارژر های با ولتاژ و شدت جریان بیشتر برای شارژ باطری گوشی های موبایل استفاده کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم به صحبت در رابطه با این مسائل بپردازیم و اطلاعات جامعی را خدمتتان ارائه کنیم. بنابراین با امداد موبایل همراه باشید.

 

ولتاژ چیست و شارژر موبایل چند ولت است ؟

ولتاژ را در یک تعریف عامیانه و قابل درک می‌توان به عنوان فشار برق یا شدت جریان الکتریکی تعریف کرد. بنابراین هرچقدر ولتاژ بیشتر باشد، نیروی الکتریکی با فشار و قدرت بیشتری انتقال پیدا می‌کند. شارژر موبایل ها از نظر ولتاژ می‌توانند نسبت به هم تفاوت هایی داشته باشند، اما تقریبا در 80 درصد مواقع شارژر های موبایل 5 ولتی هستند و این ولتاژ به عنوان یک استاندارد مناسب برای شارژر گوشی های موبایل در نظر گرفته شده است. البته این روزها با روی کار آمدن تکنولوژی های شارژ سریع و استفاده از پورت USB C گاها دیده می‌شود که شارژر برخی از گوشی های ولتاژی بیشتر از 5 ولت را هم ارائه می‌کند. هرچقدر ولتاژ شارژر یک گوشی بیشتر باشد، سرعت شارژ باطری موبایل هم توسط آن سریع تر انجام می‌گیرد. اما اگر اینگونه است چرا ولتاژ شارژرها خیلی زیادتر از 5 ولتا در نظر گرفته نمی‌شود تا سرعت شارژ باطری موبایل ها افزایش یابد؟

متاسفانه امکان افزایش کنترل نشده ولتاژ شارژر گوشی های موبایل وجود ندارد و این مقدار باید با ظرفیت باتری موبایلی که قرار است شارژ شود همگام و منطبق باشد. اگر ولتاژ یک شارژر بیش از اندازه زیاد باشد و بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی و تعبیه تعدیل کننده های خاص الکترونیکی، آن را به یک گجت مثل گوشی متصل کنید، امکان انفجار باتری موبایل وجود خواهد داشت. البته گوشی های موبایل به تعدیل کننده و بستر های خاصی مجهز هستند که در اغلب مواقع نوسانات ولتاژ و شدت جریان را خنثی می‌کنند و اجازه نخواهند داد که این نوسانات به باطری گوشی آسیب بزنند. پس اگر کسی از شما سوال کرد که شارژر موبایل چند ولت است باید بگویید که ولتاژ اغلب شارژرهای موبایل 5 ولتی در نظر گرفته می‌شود اما ممکن است برخی گوشی های یکه به پورت USB C مجهز هستند از شارژرهای با ولتاژ بیشتر هم بهره ببرد.

برای شناسایی ولتاژ هر شارژر کافیست به اطلاعات روی آداپتور آن نگاه کنید. اطلاعاتی مثل ولتاژ ورودی و خروجی یا شدت جریان ورودی و خروجی شارژر روی آداپتور آن نوشته می‌شوند. اما منظور از ولتاژ ورودی و خروجی چیست و این دو چه تفاوتی با هم دارند؟ اگر با دقت به جزئیاتی که روی هر شارژ نوشته شده دقت کنید متوجه خواهید شد که دو مقدار ولتاژ و دو مقدار شدت جریان در کنار عبارات نظیر INPUT و OUTPUT نوشته می‌شوند. این دو عبارت و اطلاعات دقیق آن ها در تصویر فوق هم قابل مشاهده است. عبارت Input مربوط به ویژگی های ورودی آداپتور شارژ میا همان پریزی می‌شود که باید به آن متصل گردد. وقتی روی آداپتور شارژ نوشته شده Input: 240V یعنی آن شارژر را می‌توان مستقیما به پریز برق وصل کرد و از برق 240 ولتی برای بکارگیری آن استفاده به عمل آورد. حال ممکن است این ولتاژ بر روی یک شارژر فندکی خودرو معادل 12 یا 24 ولت در نظر گرفته شود!

اما در سمت دیگر جزئیاتی که در کنار عبارت Output نوشته شده‌اند به عنوان جزئیات خروجی آن شارژر شناسایی می‌شوند. یعنی اگر روی شارژر عبارت Output: 5V نوشته شده باشد، بدان معناست که ولتاژ خروجی آن شارژر معادل 5 ولت است که برای شارژ باتری گوشی های موبایل مناسب خواهد بود. پس حالا می‌دانید که شارژر موبایل چند ولت است و مفهوم ولتاژ ورودی و خروجی روی آداپتور شارژرها چیست! اما ولتاژ چه تفاوتی با شدت جریان دارد؟ اگر فشار برق یا نیروی الکتریکی با ولتاژ مشخص می‌شود، شدت جریان که با واحد آمپر نشان داده خواهد شد چه مفهومی دارد؟ آیا ولتاژ و آمپر یکسان و مشابه هستند؟ در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت می‌کنیم.

تفاوت شدت جریان و ولتاژ شارژر گوشی های موبایل

همانطور که گفتیم ولتاژ نشان دهنده فشار الکتریکی است و هرچقدر مقدار آن بیشتر باشد، انرژی الکتریکی با فشار و قدرت بیشتری توسط آن هدایت خواهد شد. اما شدت جریان که با واحد آمپر نشان داده می‌شود مقدار جریان الکتریکی است که در واحد زمان از قسمت خاص مدار عبور می‌کند. دو مقوله ولتاژ و شدت جریان شاید با هم ارتباط داشته باشند اما یکسان و مشابه نیستند. برای درک بهتر تفاوت مابین این دو می‌توانید یک مثال ساده بزنیم. یک شلنگ آب را در نظر بگیرید که آب در آن جریان دارد و از سمتی به سمت دیگر می‌رود. فشاری که توسط حجم آب جاری در شیلنگ به دیواره آن وارد می‌شود را می‌توان معادل ولتاژ در نظر گرفته و مقدار آبی که در واحد زمان از دهانه شیلنگ خارج می‌شود یا از بخشی از مقطع آن می‌گذرد را می‌توان به عنوان شدت جریان در نظر گرفت. پس تفاوت مابین شدت جریان و ولتاژ را هم به خوبی متوجه شدید. طبیعتا هرچقدر شدت جریان افزایش یابد، سرعت انتقال انرژی بیشتر می‌شود و این امر منجر به شارژ سربع تر باتری گوشی ها خواهد شد. پس در این مطلب علاوه بر اینکه به سوال شارژر موبایل چند ولت است پاسخ دادیم، در مورد شدت جریان و ماهیت این خصیصه هم توضیحاتی ارائه کردیم تا شما بهتر تفاوت مابین این دو را بشناسید.

شارژر موبایل چند ولت است

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم شاید متوجه شده باشید که افزایش شدت جریان شارژر می‌تواند وضعیت امن تری نسبت به افزایش شدت ولتاژ داشته باشد. تصور کنید شدت جریان برای شارژ باطری یک گوشی افزایش داده شود، در این شرایط باتری گوشی سریع تر شارژ خواهد شد و بعد از فول شارژ شدن هم به طور خودکار انتقال انرژی از شارژر به گوشی متوقف می‌شود. اما تصور کنید ولتاژ را افزایش دهید و باتری موبایل فول شارژ شود. در این شرایط استرس بسیار بالایی بر روی باتری قرار می‌گیرد و حتی اگر انتقال انرژی از شارژر به موبایل متوقف شود هم بخشی از این استرس دائما در فضای مابین شارژر و باتری موبایل باقی می‌ماند. به همین جهت است که در تکنولوژی های شارژ سریع جدیدتر بیشتر سعی شده با افزایش شدت جریان شارژر، سرعت شارژ باطری افزایش داده شود.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله سعی کردیم به سوالات رایجی مثل این سوال که شارژر موبایل چند ولت است پاسخ دهیم و به شرح مختصر تفاوت مابین ولتاژ و شدت جریان بپردازیم. شارژر اغلب گوشی های موبایل امروزی ولتاژ خروجی 5 ولتی دارد و در برخی مواقع خاص که گوشی از پورت USB C بهره‌مند باشد ممکن است ولتاژ شارژر آن افزایش داده شود. در نظر داشته باشید که ماکسیمم ولتاژ ورودی قابل پشتیبانی در سوکت های USB 1.0، USB 2.0 و USB 3.0 برابر با 5 ولت است. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

 

منابع متن:

https://www.digitaltrends.com/mobile/how-does-fast-charging-work/

منابع عکس:

https://www.digitaltrends.com/mobile/how-does-fast-charging-work/

13 نظر در “شارژر موبایل چند ولت است ؟

  • امداد موبایل می گوید :

   سلام
   همه تبلت ها ولتاژ خروجی شارژرشون 5 ولت نیست.
   شما باید شارژری برای گوشی یا تبلتتون بگیرید که مشخصاتش با مشخصات شارژر اصلیش یکی باشه.
   در غیر اینصورت آی سی شارژ صدمه میبینه

 1. بنیامین می گوید :

  سلام ببخشید ولتاژ و آمپر شارژر گوشی +a6 چیست؟ در واقع مشخصات شارژر این گوشی رو میخوام بدونم چه شارژری به این گوشی میخوره؟

 2. رضا می گوید :

  سلام دوست عزیز
  حال با شارژ کن ایفون ۷ که ولتاژ ۵ هست میتوان آیرپاد بی سیم رو شارژ کنیم ؟
  چون همه جا نوشته شده که باید از اداپتور ac یا پورت لب تاب استفاده بشه که تا اونجایی توضیح دادین پورت لبتاب کامپیتور اکثرا ۵ ولت میباشد
  اگر با شارژ کن خود گوشیم استفاده کنم ضرری نداره؟

 3. چیتا می گوید :

  دوست عزیز سلام ضن تاسف بابت گوشی ساسونگت.از چه طریق مستقیم به برق شهری متصل شده است چون اصولا راهی برایاین انتقال جریان وجود نداره درخصص چگونگی متصل شدن گوشیت به برق شهری توضیح کامل بده تا حد توان پاسخ گو هستیم

 4. کام می گوید :

  تلفن سامسونگ بنده مستقیم به برق شهری وصل شده
  چه مشگلاتی براش پیش اومده قابل تعمیر هست یا خیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به دلیل شیوع ویروس کرونا، سفارشات ثبت شده از تاریخ 15 فروردین 1399 ارسال خواهد شد.
+ +